01. den – Paro (2280 m)
Přílet do Para, vyřízení vstupních a celních formalit a transfer do hotelu v Paru. Po krátkém odpočinku se vydáte prohlédnout Rinpung Dzong - největší buddhistický klášter a pevnost v Paru, poté navštívíte klášter Kichu Lhakhang, který je nejstarším klášterem v Bhútánu postaveným v 7. století tibetským králem Songtsen Gampo. Pozdě odpoledne prohlídka Para, nocleh v hotelu.
02. den – Paro (2280 m) / Thimphu (2320 m)
Po snídani v hotelu se vydáte na 5 hodinový trek do buddhistického kláštera Taktsang, který nese prvky tradiční bhútánské architektury a je vystavěn ve výšce 3120 m. Původní název tohoto kláštera znamená v překladu Tygří hnízdo. Jeho stavba byla dokončena v roce 1692. Při zpáteční cestě si prohlédnete tradiční farmářské obydlí a vyzkoušíte tradiční pohostinnost místních obyvatel. Pokud budete chtít, budete se moci osvěžit v „tradiční horké lázni“. Odpoledne navštívíte Drukgyel Dzong, ruiny vyhořelé strážní pevnosti založené roku 1649 Zhabdungem Ngawang Namgjalem, která kontrolovala cestu z Tibetu do Země řvoucího draka. Pokud bude slunný den, naskytne se vám výhled na posvátnou horu Jhomolhari (7326 m). Cesta bude pokračovat cca 1,5 hodiny do Thimphu. Nocleh v Thimphu.
03. den – Thimphu (2320 m)
Po snídani v hotelu navštívíte tradiční festival Thimphu Tshechu – je jedním z největších bhútánských festivalů, trvá tři dny a začíná desátým dnem osmého měsíce lunárního kalendáře. První festival se konal v roce 1867 jako přísně mnišský a pouze s pár tanci, změna nastala v roce 1950, kdy král Jigme Dorji Wangchuck přidal dramatické tance ve strašidelných maskách buddhistických bohů a démonů. O jedinečnou atmosféru se postarají - tradiční hudba a desítky tančících mnichů a tisíce přihlížejících věřících. Později si prohlédnete další památky v Thimphu - městě bez jediného semaforu, za shlédnutí stojí Tashichhoe Dzong, Dechen Phodrang Monastery, Memorial Chorten, víkendový trh a poštovní muzeum. Odpoledne uvidíte bhútánské národní zvíře Takina - tento sudokopytník připomíná tělem bizona, rohy pakoně, nosem losa a svou rychlostí a hbitostí při skákání po skalách kamzíka. Důvod, proč se takin stal národním zvířetem je, jak v jeho podivném vzhledu, tak v mytologii. Traduje se, že jej stvořil lama Drukpa Kunlej, tzv. Bláznivý mnich, z kostí dobytčete a kozy, tedy zvířat, která měl k obědu. Nocleh v Thimphu.
04. den – Thimphu / Punakha (1200 m) / Wangdue (1310 m)
Po snídani v hotelu se vydáte na 3 hodinovou cestu do Wangdue, po cestě překročíte průsmyk Dochula (3140 m), odkud se vám naskytne panoramatický výhled na Himaláje. Prohlédnete si Druk Wangyel Chorten – 108 stup postavených královnou Ashi Dorji Wangmo Wangchuck. Pod průsmykem navštívíte botanickou zahradu plnou rododendronů. V Punacce uvidíte pevnost Punakha Dzong, která leží na ostrohu nad řekami Po Čhu a Mo Čhu a kde v zimních měsících žijí stovky mnichů. Odpoledne se vydáte na hodinovou procházku malebnými rýžovými poli přes vesničku Pana do chrámu Chimi Lhakhang, jež je zasvěcený lámovi Drupka Kuenleymu, který zde působil koncem 15. století. Proslul tím, že výklad svého učení doprovázel nejen zpěvem a různými vtipy, ale i názorně předváděl celé pasáže, čímž si vysloužil přezdívku Divine Madman (Božský blázen). V současnosti chrám slouží jako místo zasvěcené plodnosti, kde se každodenně modlí mnoho párů toužících po dětech. Nocleh ve Wangdue.
05. den – Wangdue / Bumthang (2600 m) / Jakar (2800 m)
Po snídani podniknete dlouhou 7 hodinovou cestu do údolí Bumthang. Navštívíte pevnost Trongsa Dzong, která byla vybudována v roce 1644, odtud vládli první a druhý bhútánský král. Nad pevností najdete strážní věž Ta Dzong postavenou v roce 1652, kde je nyní umístěno muzeum věnované korunovačním oslavám. Nocleh v Jakaru.
06. den – Jakar (2800 m)
Po snídani v hotelu navštívíte festival Tangbi Mani – další z tradičních buddhistických festivalů zasvěcený oslavám Guru Rinpoche, který v 8. století přinesl buddhismus do Bhútánu. Budete svědky tanců, mystických rituálů a barevného reje všudypřítomných masek. Později procházka městem s prohlídkou paláce Wangdichholing, pevnosti Jakar Dzong a kláštera Jampey Lhakhang. Navštívíte i místní základní a střední školu, pivovar Red Panda a manufakturu na výrobu místního sýru. Nocleh v Jakaru.
07. den – Jakar (2800 m) / Toktu Zampa / Sangling
Po snídani v hotelu se vydáte na třídenní trek, půjdete krásnou podmanivou krajinou z Toktu Zampa (11 km, 5 hodin) až do prvního tábora u řeky - Sangling, ve které se můžete vykoupat a osvěžit po náročném dni. Ubytování ve stanech.
08. den – Sangling / Meadow Camp (2920 m)
Po snídani v kempu bude trek pokračovat do kempu Meadow (12 km, 8 hodin) přes lesy a kopce průsmykem Febila (3597 m). Ve vesnici u kempu můžete po náročném treku navštívit rodinné „horké lázně“, kde v připravené vaně s bylinkami je voda ohřívána horkými kameny přímo z ohniště. Nocleh v kempu ve stanech.
09. den – Meadow Camp (2920 m) / Jakar (2800 m)
Po snídani v kempu vystoupáte přes údolí s políčky a stádem jaků k paláci Ogyen Chholing (14,5 km, 5 hodin), ve kterém je muzeum se sbírkami přibližující život rolníků v údolí. Po návratu do kempu se vydáte na cestu zpět do Jakaru. Po cestě navštívíte ženský klášter Phema Tek Chok Choling a zastavíte se v soutěsce Mebar Tsho – „posvátné hořící jezero“ – odkud podle legendy Terton Pema Lingpa vytáhl bájný poklad Guru Rimpoche s hořící lampou v ruce. Nocleh v Jakaru.
10. den – Jakar (2800 m)
Po snídani v hotelu bude pokračovat prohlídka údolí Bumthangu – uvidíte klášter Jambay Lhakhang postavený v 8. století králem Songtsen Goenpo a klášter Kurjey Lhakhang pocházející také z 8. století. Odpoledne podniknete pěší túru kolem chrámu Tamzhing Lhakhang, který postavil Terton Pema Lingpa v roce 1501. Nocleh v Jakaru.
11. den – Jakar (2800 m) / Ura / Mongar (1690 m)
Po snídani v hotelu se vydáte na dlouhou 9 hodinovou cestu do Mongaru. Ten je vstupní branou do východního Bhútánu, v němž jsou města postavena na příkrých úbočích hor. Pojedete přes průsmyk Thrumshing-la (3750 m). Ve vesničce Ura navštívíte místní klášter a několik lokálních tkalcovských dílen. Po příjezdu do Mongaru si prohlédnete jeho největší zajímavost – stejnojmenný opevněný klášter. Byl postaven v r. 1953 na příkaz třetího krále Bhútánu. Z nedaleko stojícího královského pensionu se vám naskytne výhled do celého překrásného údolí. Nocleh v Mongaru.
12. den – Mongar / Lhuentse (1700 m) / Mongar (1690 m)
Po snídani v hotelu pojedete na celodenní výlet do Lhuentse (3 hodiny cesty, 76 km), jednoho z nejodlehlejších koutů Bhútánu. Naskytnou se vám překrásné výhledy do údolí a okolní krajiny. Navštívíte vesnici Khoma, kde poznáte život místních tkalců a prohlédnete si klášter se sbírkou historických zbraní. Cestou zpět do Mongaru se zastavíte u pevnosti Lhuentse a u obrovské sochy Buddhy ve vesnici Tangmachu s dech beroucím výhledem do údolí. Nocleh v Mongaru.
13. den – Mongar (1690 m) / Trashigang (1144 m)
Po snídani v hotelu vystoupáte k průsmyku Korila (2400 m), navštívíte vesnici Drametse s klášterem Drametse Goemba vybudovaném v 16. století Ani Cheten Zangmo, dcerou známého Terton Pema Lingpy. Budete pokračovat do Trashigangu (4 hodiny cesty). Oblast Trashigangu se rozkládá v nadmořské výšce 600 – 4000 m kolem řeky Dangmechu. Město bylo centrem obchodu s Tibetem a dnes je prvním velkým městem na cestě z Indie do Bhútánu. Prohlídka pevnosti Trashigang Dzong. Nocleh v Trashigangu.
14. den – Trashigang / Rangjung / Trashigang (1144 m)
Po snídani v hotelu pojedete na celodenní výlet na východ do městečka Rangjung s chrámem Rangjung Lhakhangand postaveném v tibetském stylu. Při zpáteční cestě si prohlédnete malebnou vesnici Radhi s krásnými rýžovými terasami a navštívíte místní rodinu v jejich tradičním obydlí. Nocleh v Trashigangu.
15. den – Trashigang / Trashi Yangtse / Trashigang (1144 m)
Po snídani v hotelu se vydáte do Trashi Yangtse (1830 m), kde si prohlédnete školu tradičních řemesel Yangtse Zorig Chusum Institute. Poté uvidíte chrám Gom Kora a stupu Chorten Kora postavenou v roce 1740 na břehu řeky Kulong Chu, jejíž stavba byla inspirována známou nepálskou stupou Boudhanath. Nocleh v Trashigangu.
16. den – Trashigang (1144 m) / Samdrup Jongkhar (200 m)
Po snídani v hotelu se vydáte na dlouhou 7 hodinovou cestou k indické hranici. Nocleh v hraničním městečku Samdrup Jongkhar.
17. den – Samdrup Jongkhar (200 m)
Po snídani v hotelu pokračování dále do Indie do města Guwahati. Odlet z Guwahati přes Kalkatu zpět do ČR. Program je možné rozšířit o návštěvu národního parku Manas, prohlídku Guwahati a Kalkaty.
Cena na vyžádání
Pro bližší informace a kalkulaci kontaktujte naši kancelář.
|
|