$seseznamemsourozencu = "ano"; ?>
Kuala Lumpur
Kuala Lumpur je skutečným asijským tygrem. Za 130 let vyrostl z ničeho na moderní životem kypící město s téměř dvěma miliony obyvatel. Nachází se zde triumf moderní architektury a zároveň nejvyšší budova světa Petronas Twin Towers (452 m) a na druhé straně si člověk v zapadlých uličkách Čínského města uvědomuje starobylé kulturní kořeny. V době největšího boomu se v Kuala Lumpuru vytvořila fascinující architektonická směsice. Elegantní koloniální stavby kontrastují se super moderními stavbami, k tomu se přidává ruch početných pouličních tržišť a výsledkem je město zasluhující si bližší poznání.
Cameron Highlands
Vysočina ve středu Malajského poloostrova s řadou horských osad v nadmořské výšce 1500 až 1800 m. Tato úrodná oblast je centrem malajského čajového průmyslu a místem, kam mohou místní lidé i turisté uniknout před horkem panujícím v nížinách. K turistickým atrakcím patří procházky džunglí, vodopády, výlety na čajovníkové plantáže, nádherné zahrady a spousty divoce rostoucích kvetoucích rostlin. Chladné počasí svádí návštěvníky k aktivitám, na něž u moře běžně zapomínají, jako je např. golf, tenis a dlouhé procházky. Ty zejména stojí za to a jsou nezapomenutelným zážitkem pro všechny, kdo nechtějí trávit čas na pláži, ale chtějí zažít závan koloniální nostalgie.
Melaka
Melaka ke zajímavou směsí čínských, portugalských, holandských a britských vlivů a je považována za nejvýznamnější historické město Malajsie. Kdysi byla velmi důležitým obchodním přístavem daného regionu, avšak ani dnes není žádným ospalým zapadákovem. Po řece stále plují starobyle vyhlížející džunky navozující pocit věčného kouzla a město je stále plné úchvatných čínských uliček, obchodů se starožitnostmi, chrámů a nostalgických památek připomínajících dřívější koloniální časy.
Nejimpozantnější památkou na holandské období je masivní růžová radnice Stadthuys postavená v letech 1641-1660. Jedná se pravděpodobně o nejstarší holandskou stavbu v Asii nesoucí všechny charakteristické znaky holandské koloniální architektury (neuvěřitelně těžké dveře a útulně působící okna se žaluziemi). Zajímavé je Etnografické muzeum, které pomáhá poznat důležité aspekty místní historie a kultury.
Působivé ruiny kostela St Paul‘s Church postaveného Portugalci před více než 400 lety se tyčí na vrcholu St Paul‘s Hill. Kostel byl pravidelně navštěvován svatým Francisem Xavierem, který zde byl i krátce pohřben předtím, než byly jeho ostatky převezeny do Indie. Kostel přestal být po odchodu Holanďanů používán, stále je však obklopen starými holandskými náhrobky. Britové kostel využívali k uskladnění střelného prachu.
Pro ty, kdo mají rádi barevnější a nazdobenější náboženské stavby, je k vidění ve staré části města chrám Hoon Teng, nejstarší čínský chrám v Malajsii z roku 1646. Stará část Melaky je fascinujícím místem k procházkám. Narazíte zde na mnoho vyhlášených obchodů se starožitnostmi, nejlepší z nich se nachází v ulici Jalan Hang Jebat.
Ostrov Langkawi
V těsné blízkosti západního pobřeží Malajského poloostrova leží souostroví Langkawi skládající se ze 104 ostrovů. Jsou poměrně málo navštěvovány, přestože mají pěkné pláže a hlavní ostrov Langkawi má přímé lodní spojení s Thajskem.
Ostrov Penang - George Town
Ostrov Penang o rozloze 285 km2 nacházející se na severozápadním pobřeží Malajského poloostrova je nejstarší britskou kolonií a přední rekreační oblastí Malajsie. Zdejší pláže jsou hlavním lákadlem, i když jsou poněkud přeceňovány. To, co ve skutečnosti činí ostrov Penang přitažlivým, je živé a fascinující město George Town na severovýchodním pobřeží ostrova. Město má mnohem silnější čínský nádech než např. Singapur nebo Hong Kong a v jeho starobylých čtvrtích máte pocit, že se čas zastavil nejméně před 50 lety. George Town je kompaktním městem a je velmi příjemné se jím procházet. Kterýmkoli směrem se vydáte, máte jistotu, že spatříte nádherné staré čínské domy, tržiště plná zeleniny a ovoce, chrámové obřady, typické tříkolky (trishaws), provozování tradiční čínské hry mahjong a spousty dalších zajímavostí asijského pouličního života.
Stále ještě můžete v centru George Townu spatřit zdi pevnosti Cornwallis, dnes silně poznamenané zubem času. Zde v roce 1786 vstoupil na tehdy zcela neobydlený ostrov první Brit - kapitán Light. Založil v místě svobodný přístav a kamenná pevnost byla dokončena několik desetiletí poté. Prostor uvnitř pevnosti tvoří nyní park s volně rozmístěnými děly, z nichž mnohá byla získána od pirátů. Seri Rambai - největší a nejvýznamnější dělo - má za sebou pestrou historii sahající až do roku 1600. Připisuje se mu síla plodnosti a bezdětným ženám toužícím po dítěti se proto doporučuje, aby umístily do jeho hlavně květiny a odříkávaly speciální motlitby.
Na ostrově Penang se nachází mnoho kongsis (rodových domů fungujících částečně jako chrámy a částečně jako místo, kde se scházejí Číňané pocházející ze stejného rodu nebo mající stejné příjmení). Nejhezčím takovým domem je Khoo Kongsi. Původní stavba byla tak velkolepá a přezdobená, že nikoho nepřekvapilo, když střechu přesně v den dokončení zachvátil požár. Toto neštěstí bylo bráno jako znamení, že budova byla příliš grandiózní. Nová stavba je o poznání menší a méně okázalá. Každého ovšem napadne, jak asi vypadala stavba původní, když i tato oplývá oslňujícím množstvím draků, soch, maleb, svítidel, barevných obkladů a řezbářských výtvorů.
Chrám Kuan Yin Teng v samém centru staré části George Townu není zdaleka tak působivý, ale je jedním z nejoblíbenějších chrámů ve městě. Často se zde konají noční loutkové hry, čínská divadelní představení nebo lze spatřit věřící pálící papírové peníze.
Pro pěkný výhled na město a celý ostrov si vyjeďte lanovkou na horu Penang vysokou 830 m, která vám navíc poskytne příjemné ochlazení od lepkavého horka dole. Jsou zde příjemné zahrady, hotel, hinduistický chrám a mešita. Výhled je obzvlášť pěkný za soumraku, kdy se město začíná rozsvěcovat. Ve městě je množství čínských a indických restaurací, buďte však odvážní a ochutnejte vynikající místní jídla nabízená v pouličních stáncích lemujících v noci promenádu za Penang Library.
Ostrov Tioman
Tento malebný ostrov leží na východním pobřeží Malajského poloostrova v Jižním čínském moři. Pyšní se nádhernými plážemi, průzračnou vodou s korálovými útesy, barvitým přímořským životem, prakticky neobydlenými horami porostlými džunglí, křišťálově čistými potoky a říčkami. Dominantou ostrova jsou dva vrcholy Batu Sirau a Nenek Semukut.
Stálých obyvatel má ostrov poměrně málo, turisté jejich počet obvykle převyšují. Zejména v červnu až srpnu, kdy turistický sezóny vrcholí. Naopak v dusném monzunovém období od listopadu do ledna je ostrov téměř opuštěný.
Západní pobřeží ostrova je poseto vesnicemi a je oblastí s luxusnějšími letovisky.
Nejoblíbenější turistickou destinací je Pulau Tioman, zatímco Kampung Nipah je místem, kam se můžete vypravit, pokud chcete strávit poklidnou dovolenou. Na Tioman se můžete dopravit lodí z Mersingu a Singapuru. Největší vesnice ostrova, Kampung Tekek, má přistávací dráhu.
Pahang
Tasik Chini v centrální provincii Pahang je poměrně nepřístupné místo, vynaložené úsilí však určitě stojí za to. Spatříte nádhernou skupinu 12 jezer uprostřed džungle. Říká se, že tady žije sestřenice skotské lochnesky.
Perak
Tichý Taiping v provincii Perak nabízí nádherné jezerní zahrady, zajímavé anglo-malajské stavby ve velmi zachovalém stavu, noční trhy a téměř žádné turisty. V Peraku se dále nachází historické královské město Kuala Kangsar s pěknými mešitami a paláci, kolébka malajského kaučukového průmyslu. V Ipohu, hlavním městě Peraku, jsou k vidění elegantní panská sídla a úchvatné jeskynní chrámy.
Sabah
Majestátná a vzrušující divoká příroda je hlavním lákadlem Sabahu. Nedaleko od pobřeží hlavního města Kota Kinabalu se nachází velký národní park Tunku Abdul Rahman o rozloze 4929 ha zahrnující ostrovy Gaya, Mamutik, Manukan, Sapi a Sulug. Zdejší divoká příroda má vše, počínaje opicemi a vousatými prasaty až po korály a tropický mořský život.
Nedaleko hranic s Kalimantanem se nachází letovisko Batu Punggul, odkud lze podnikat výlety do džungle, jízdy na kánoích nebo navštívit jeskyně. Letovisko je dostupné pouze lodí a v oblasti žijí domorodé kmeny v typických dlouhých obydlích. Severně od hlavního města leží Kota Belud, kde se konají každou neděli pod širým nebem největší trhy v Sabahu. Je zde k dostání všechno od “kouzelných” pilulek až po dobytek.
Uprostřed Sabahu leží hojně navštěvovaná hora Kinabalu. Dá se na ní velmi snadno vystoupit a výhled z vrcholu je přímo úchvatný – zejména při západu slunce.
Sarawak
Sarawak nabízí bohužel stále se zmenšující oblasti nedotčené džungle, dobře spravovaného systému národních parků a stále nižší šanci navštívit kmeny Dayak žijící v dlouhých společných obydlích. V oblasti kolem hlavního města se nachází řada přímořských vesnic, jako Pandan a Sematan, neporušený tropický deštný prales, pláže a naučné stezky v národním parku Bako.
Dlouhá obydlí domorodých obyvatel lze spatřit podél řeky Rejang a jejich přítoků.
Oblasti ve směru toku řeky z Kanowitu a Songu jsou obecně méně frekventované. Na severovýchodě se nachází jeskyně Niah přístupné pouze lodí a následující 3 km pěší túrou. Stojí rozhodně za návštěvu pro vzácné nástěnné malby, okolní divokou džungli a zajímavou noční procházku za světélkujícími houbami.
Návštěvníci Sarawaku si nemohou nevšimnout do jaké míry ovlivňuje kácení lesů život a přirozené prostředí domorodých kmenů Dayak.
Taman Negara
Národní park Taman Negara na východním pobřeží Malajského poloostrova je přístupný pouze lodí a nabízí vzácnou možnost navštívit jeden z nejstarších deštných pralesů na světě. Park má rozlohu 4343 km2 a táhne se přes provincie Pahang, Kelantan a Terengganu. Žije zde spousta divoké zvěře, což lze pozorovat zejména v méně frekventovaných oblastech.