Výjezdová turistika | Bhútán | Důležité informace

Důležité informace

Bhútán

Kdy se vydat na cestu
Nejlepší dobou pro cestování jsou měsíce říjen – listopad a březen – květen. Počasí je nejlepší na podzim od poloviny září do konce listopadu, kdy je nebe bez mráčků a můžete tak vidět nejvyšší vrcholky hor. Podzim je ideálním obdobím pro trekking a poznávací cesty. Druhým nejvhodnějším obdobím je jaro, kdy je ale oproti podzimu více zataženo a občas deštivo. Na druhou stranu je toto méně příznivé počasí bohatě vyváženo nádhernou kvetoucí přírodou. Určitě necestujte v měsících červnu – srpnu, kdy je úhrn dešťových srážek v Thimpu až jeden metr.

Geografie a příroda
Bhútán sousedí s Indií a na severu a severozápadě s Tibetem. Země leží na jižních svazích Vysokého Himálaje, jehož mnohé vrcholy na hranicích s Tibetem přesahují 7000 metrů, nejvyšším vrcholem je hora Kulha Gangri (7554 m). Povrch členěný říčními údolími se svažuje k jihu do nížiny řeky Brahmaputry. Příroda patří k nejméně poškozeným v rámci Asie, 25 % území je zahrnuto v chráněných oblastech a národních parcích s unikátním, lidmi nenarušeným, ekosystémem, více než 72 % území stále pokrývají lesy, které ve vyšších polohách přecházejí v horské lesy a alpínské louky. Nad sněžnou čarou je území s trvalým sněhovým a ledovcovým pokryvem. V Bhútánu naleznete přes 5500 druhů rostlin. Žije zde více než 165 druhů savců, mnoho z nich patří k ohroženým druhům (zlatý hulman, sněžný leopard, panda červená). Můžete zde pozorovat i 770 různých druhů ptáků. Pro mapu Bhútánu - klikněte zde.

Klima a počasí
V Bhútánu vládne klasické monzunové počasí, ale topografické rozdíly mají velký dopad na klima. Nejjižnější části leží v tropickém pásmu s teplým a vlhkým klimatem, zatímco zbytek země má typické subtropické podnebí. Himalájský region má od výšek nad 4000 metrů vysokohorské klima s podstatně nižšími teplotami v zimě. Nejvíce srážek přinášejí letní monzunové deště od července do října, kdy průměrný úhrn ročních srážek činí až 5,5 m.

Jak se dostat tam a zpět
Letecky: na letiště v Paru létá pouze národní dopravce Druk Air (Bagdogra, Bangkok, Delhi, Dhaka, Gaya, Guwahati, Kathmandu, Kolkata). Mezinárodní odletová taxa je cca 500 BTN. Z nařízení bhútánské DOT (Department of Tourism) musí cestovatelé buď vstoupit do země, nebo zemi opustit letecky s Druk Air, což znamená, že alespoň jedna z cest musí být vzduchem a obě tedy nemohou být pozemní cestou. Absolvovat vstup i výstup ze země letecky je povoleno. Pokud chcete pozorovat vrcholky Himaláje při letu z Kathmandu do Para, rezervujte si místa na levé straně letadla. Letiště leží ve vzdálenosti cca 65 km od hlavního města Thimphu (cca 1,5 hodiny jízdy autem). Pro bližší informace o nabídce letenek klikněte zde. Pozemní cestou: obousměrný hraniční přechod s Indií je Phuentsholing, který leží asi 170 km od indického letiště v Bagdogře (5 hodin jízdy autem), cesta z Phuentsholingu do Thimphu je dlouhá 175 km a zabere asi 7 hodin jízdy autem. Zde turisté mohou vstoupit do země a rovněž zemi opustit. K opuštění Bhútánu (ale ne ke vstupu do něj) lze rovněž využít hraniční přechod s Indií Samdrup Jongkhar.

Vstup do země
Ke vstupu do země je třeba cestovní pas ČR s platností přesahující dobu pobytu v Bhútánu o 6 měsíců. Turistický ruch je v zemi velice omezen. Do Bhútánu je možné cestovat buď na pozvání vlády, nebo jako turista. Turisté musí cestovat pouze ve skupinách po předem připravených a zaplacených trasách s oficiálním turistickým průvodcem. Celé území Bhútánu kromě údolí Paro a Thimphu je považováno za zakázanou oblast, a proto musí každý návštěvník přes cestovní kancelář získat speciální povolení na cestování. Toto povolení může být příležitostně kontrolováno policií. Nezávislí cestovatelé nejsou do země vpuštěni. Patnáctidenní vízum stojí 20 USD a je uděleno po příletu v Timphu. Je nutné mít s sebou dvě fotografie. Nicméně zažádat o vízum se musí nejméně 30 dní předem přes naši společnost. Pokud je vše v pořádku, žadatel o vízum dostane tzv. Visa Clearance, na jehož základě je vpuštěn do letadla. Délku pobytu lze za poplatek prodloužit v Timphu.

Vstup do země – treking
Turistické vízum neopravňuje ke vstupu do většiny horských oblastí. V principu platí, že cizinci se mohou pohybovat jen po známých turistických trasách. Mimo tyto trasy existuje množství zajímavých chrámů a klášterů, které stále plní svou původní funkci, takže přístup cizincům je sem povolen pouze na zvláštní povolení. Toto povolení vám rádi zařídíme.

Celní předpisy
Povoluje se pouze dovoz věcí osobní potřeby, dále 200 cigaret, 2 l alkoholického nápoje, fotoaparátu, videokamery a další elektroniky osobní potřeby. Bezcelně lze vyvézt ze země jen to, co bylo do Bhútánu dovezeno, a suvenýry. Častokrát jsou však turistům nabízeny jako suvenýry starožitnosti, na jejichž vývoz platí přísný zákaz. V případě pochybností, zda nejde o starožitnost, je možné se obrátit na místní úřady. Vedle starožitností je dále zakázáno vyvážet i dovážet jakékoli předměty ze živočichů (včetně kůží, loveckých trofejí) a rostlin. Zakázán je dovoz i vývoz narkotik, léků, pornografie a zbraní.

Místní doprava
Vzhledem k faktu, že v Bhútánu neexistuje žádná vnitrostátní letecká doprava (několik letišť je ve výstavbě) a že se na jeho území nevyskytuje ani kilometr železnice, jsou jedinými možnými způsoby dopravy autobusy, auta, koně či jaci a dále chůze po vlastních nohou. Hlavní silnice v Bhútánu spojují všech 20 regionů. V horském terénu je kvůli počasí často snížena viditelnost, navíc existuje hodně nepřehledných zatáček a úzkých míst. Autobusy a minibusy: cestovat lze místními autobusy a mikrobusy, které dosahují průměrné rychlosti cca 30 km/h. Jedná se většinou o nekvalitní starší autobusy nebo dokonce o nákladní automobily se sedačkami přimontovanými na korbě. Rovněž vzhledem k velmi špatné kvalitě vozovek je tento způsob dopravy krajně nepohodlný. Autem: pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám cestování v najatém terénním automobilu s naším řidičem. Buďte však připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn kvůli nenadálým komplikacím, jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, sesuvy půdy, nehody apod. Na kole: jízda na horských kolech je velmi podporována DOT (Department of Tourism). Skvělé podmínky pro horskou cykloturistiku naleznete v horních částech údolí u měst Paro a Thimphu. Pro velmi nevšední zážitek se nechte vyvézt na vrcholek Cheli La nad městem Paro, protože pak vás bude čekat nepřerušovaný sjezd krásnou krajinou dlouhý 35 km. Cyklisté by si měli dávat pozor na nebezpečnou dopravu a ve výškách nad 2400 m také na hypotermii a plicní edém. Taxi: v Paru a Thimphu jsou k dispozici i taxíky bez taxametru, kde se cena musí hodně usmlouvat.

Obyvatelé a kultura
Nejdůležitějším aspektem bhútánské kultury je náboženská harmonie a vzájemné soužití mezi třemi hlavními etniky - Ngalong, Sharchop a Lhotshampa. Kočovní nomádi přišli do země v 7. století z území dnešního Mongolska a živili se především zemědělstvím a chovem dobytka. Po nich přišli v 9. století Tibeťané. Vzhledem k poloze tohoto státu „vtisknutého“ mezi obří sousedy Čínu a Indii se bhútánská vláda rozhodla, že jedinou šancí Bhútánu na přežití a udržení suverenity je zachování jeho jedinečné kultury a přírodního bohatsví. I proto je dnešní Bhútán nazýván živoucím muzeem, ve většině vesnic se ve středověku jakoby zastavil čas a díky tomu můžete i dnes sledovat pomalu plynoucí život a tradiční kulturu. Veškeré dění je ovlivněno státním náboženstvím Drukpa Kagyupa, které je jednou z větví Mahayánského Buddhismu. Buddhismus ovlivnil umění, tradiční tance, drama i malíře a řemeslníky. I přesto je země plná kontrastů, uvidíte mnichy přepisující texty do počítače nebo místní lukostřelce používající moderní odlehčené luky. I prodejci CD a DVD přišli do země dříve, nežli zde v roce 1999 vznikla místní televize.

Svátky a oslavy
Bhútán je zemí slavností a festivalů „tsechu". Ty nejpěknější se konají jednou ročně v místních pevnostních klášterech „dzong" na počest Guru Rinpoche. Většina z nich se odehrává na jaře a na podzim. Těch nejzajímavějších se můžete zúčastnit v Paru, Thimphu a Bumthangu. Během oslav jsou „dzongy" bohatě vyzdobeny a lidé slavnostně oblečeni. Slavnostní podívaná trvá většinou 3 – 5 dnů a je provázena buddhistickými obřady, průvody v tradičním oděvu s obětinami, tancem masek, tradiční hudbou a bohatými oslavami.

Nejvýznamnější festivaly
Leden – Trongsa Dzong, festival Trongsa Tsechu, 3 dny
Leden – Lhuntshe Dzong, festival Lhuntshe Tsechu, 3 dny
Únor – Punakha Dzong, festival Punakha Dromche, 5 dnů
Únor – Trashi Yangtse, festival Chorten Kora, 1 den
Březen – Paro Dzong, festival Paro Tsechu, 5 dnů
Červen – Bumthang Dzong, festival Nimalung Tsechu, 3 dny
Červen – Bumthang, klášter Kurjey, festival Kurjey Tsechu, 1 den
Září – Thimphu Dzong, festival Thimphu Drubchen, 4 dny
Září – Thimphu Dzong, festival Thimphu Tsechu, 3 dny
Září – Wangdue Dzong, festival Wangdue Tsechu, 3 dny
Září – Bumthang, klášter Tangbi, festival Tangbi Mani, 3 dny
Říjen – Bumthang, klášter Jambay, festival Jambay Lakhang Drup, 4 dny
Říjen – Bumthang, festival Prakhar Duchoe, 3 dny
Prosinec – Mongar Dzong, festival Mongar Tsechu, 3 dny
Prosinec – Trashigang Dzong, festival Trashigang Tsechu, 3 dny

Státní svátky a dny volna (2011)
05.01. – Tradiční den nabízení (Nový rok pro obyvatele východního Bhútánu)
03. – 04.02. – Losar (Nový rok)
21. – 23.02. – Narozeniny 5. krále (JV Jingme Khesar Namgyel Wangchuck)
02.05. – Narozeniny 3. krále (JV Jingme Dorje Wangchuck)
12.05. – Shabdrung Kuchoe (oslava zrození Shabdrung, připomínka úmrtí Shabdrung Ngawang Namgyala – zakladatele Bhútánu)
02.06 – Oslava korunovace 4. krále (JV Jingme Singye Wangchuck)
15.06. – Lord Buddha’s Parinirvana (den Buddhova dosažení Nirvany)
10.07. – Narozeniny Guru Rinpoche
03.08. – Oslava 1. Buddhova kázání
05.08. – Výročí úmrtní 3. krále (JV Jingme Dorje Wangchuck)
23.09. – Požehnaný den deště (symbolický den ukončení období dešťů a počátek období sklizně, žehnání vodním zdrojům)
02.10. – Thimphu Drubchen Dromchoe (oslava božstev Mahakala a Penden Lhamo v Thimphu)
06.10. – Dashain (nepálský hinduistický festival slavený pouze v jižním Bhútánu)
06. – 08.10. – Thimphu Tsechu (oslava skutků Guru Rinpoche, největší svátek v Bhútánu)
01.11. - Oslava korunovace 5. krále (JV Jingme Khesar Namgyel Wangchuck)
11.11. – Narozeniny 4. krále (JV Jingme Singye Wangchuck)
17.11. – Descending day of Lord Buddha (oslava návratu Buddhy zpět na zem)
17.12. – Národní den (National Day)

Časové pásmo
GMT / UTC + 6 hodin.

Míry a váhy, elektřina
Metrický systém. Elektrické napětí 230 – 240 V, 50 Hz. Elektrické napětí často kolísá, v některých venkovských a horských lokalitách elektřina není dosud zavedena. I proto je nasnadě mít u sebe kapesní svítilnu.

Měna
Oficiální měnou v Bhútánu je ngultrum, 1 BTN = 100 chetrumů. V oběhu jsou mince v hodnotách 25 Ch, 50 Cha 1 BTN a bankovky jsou v hodnotách 1, 2, 5 10, 20, 50, 100 a 500 BTN. Není problém platit rovněž indickými rupiemi a nebuďte překvapeni, když dostanete drobné nazpět v rupiích (ngultrumy ovšem v Indii akceptovány nejsou). Ve dvou místních bankách a hotelových směnárnách je možné měnit hotovost (nejlépe USD nebo INR). V kanceláři American Express v Thimphu je možné měnit cestovní šeky (American Express). V malých městech nebo vesnicích je výměna peněz velmi těžká, často nemožná. Kurz místní měny se pohybuje kolem 60,5 BTN / 1 USD (04/2014). Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení
Nejlépe je vsadit na dolary, akceptovány jsou také indické rupie. Cestovní šeky je možné vyměnit pouze v bankách, větších hotelích a některých řemeslných obchodech v hlavním městě Thimphu nebo ve městech Paro, Punakha či Wangdue. Návštěvníci směřující mimo turisticky frekventované oblasti by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Všechny běžně používané platební karty přijímají pouze luxusní hotely, některé si účtují přirážku při platbě kartou. V Bhútánu ve všech větších městech naleznete bankomaty Bank of Bhutan, které akceptují EC / MC karty.

Spropitné
V restauracích nižší kategorie a vozidlech taxi není spropitné obvyklé, ale s přibývajícím cestovním ruchem se stává stále častějším a očekávanějším jevem. Ponechání malého spropitného v lepších restauracích a hotelech bude obsluhou přijato s velkým povděkem. Měli byste počítat se spropitným pro najaté řidiče, šerpy a průvodce. Pokud půjdete na trek, tak váš průvodce bude spropitné očekávat a vhodné je rovněž obdarovat malou částkou i nosiče či majitele koně či jaka, který vám přepravuje zavazadla. Zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy pagody, klášteru či chrámu.

Nákupy
Místní řemeslné výrobky a umělecké předměty jsou téměř výhradně vyráběny ručně a jsou velmi pěknými suvenýry za přijatelné ceny. Patří mezi ně ručně vyrobená keramika, stříbrné a zlaté šperky, mosazné, měděné a bronzové sošky, předměty vyřezávané ze dřeva a další ručně vyráběné umělecké předměty, tradiční obrazy, tapisérie, vlněné pokrývky a koberce. Obyvatele s výjimečnými tkalcovskými dovednostmi naleznete zejména v oblastech Lheuntse, Khoma Chhu, Kuri Chhu a Radhi ve východním Bhútánu. K velmi originálním suvenýrům patří také luky a lučištnické vybavení, protože Bhútánci patří k vynikajívím lukostřelcům. Vzhledem k nevelkému cestovnímu ruchu nebyly až dosud místní výrobky určeny pro turisty a jednalo se vždy o tradiční a velmi kvalitní objekty. V současné době se lze ale také setkat s obchodníky nabízejícími „šunty a šmuky“ pro turisty, které nestojí za nákup. Jedním z nejhorších míst v tomto ohledu je oblast kolem trasy ke klášteru Taktshang. Možnosti nákupu trvanlivých potravin a spotřebního zboží kromě velkých měst jsou značně omezené, protože většina zboží se dováží z Indie, a proto byste měli mít dostatečné zásoby na celou vaši cestu. Smlouvání při nákupech je běžnou záležitostí, musí však probíhat s úsměvem a být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Úřední hodiny
Banky: Po – Pá 09:00 – 15:00, So 09:00 – 12:00. Úřady: Po – Pá 09:00 – 17:00. Pošta: Po – Pá 09:00 – 17:00 (poslat pohled do ČR vás vyjde na 20 BTN). Obchody: Po – Pá 08:00 –20:00. Od listopadu do února mohou některé státní firmy zavírat o hodinu dříve. Bary a restaurace mohou být v úterky zavřené, protože je to tradiční „suchý“ den.

Telefony a internet
V zemi operují dva hlavní operátoři B-Mobile a Tashi Cell, kteří nabízejí mezinárodní roaming pouze s některými českými operátory. Proto doporučujeme zakoupení místní SIM karty za poplatek 100 BTN. Pokrytí a datové připojení funguje překvapivě bez problémů. Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty a stánků na ulici za cca 30 BTN / min. Zaslání faxu je možné z pošty, stojí cca 70 BTN za stranu. Internetové kavárny jsou dostupné ve větších městech za 50 BTN / hodina. Možné je také připojit váš notebook v každém dobrém hotelu buď WiFi nebo místní sítí. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu DrukNet za 100 BTN (platnost 2 hodiny), v zemi je více než 1300 přístupových bodů s jednotným telefonním tarifem 1,20 BTN / min.

Důležitá telefonní čísla
Záchranná služba: 112
Hasiči: 110
Policie: 113

Oblečení
Teploty v Bhútánu se mohou neuvěřitelně rychle měnit při přechodu dne v noc a ze stínu na slunce. V nadmořských výškách nad 3000 m jsou dny teplé, ale rána a noci mohou být velmi chladné. Volba vhodného oblečení závisí na místě a době, avšak doporučuje se být vybaven jak lehkým letním, tak teplým zimním oblečením a pro každé období pak i lehkou bundou nebo svetrem. V horských oblastech je teplé zimní oblečení vždy nutností. V případě návštěvy v období dešťů je nezbytnou součástí vybavení deštník nebo pláštěnka. Potřebujete pevnou a pohodlnou obuv. Ženy by na sobě neměly mít krátké šortky nebo šaty. Při trekingu budete potřebovat také spací pytel, karimatku, klobouk proti slunci, sluneční brýle, opalovací krém, láhev na vodu, baterku, dezinfekční mýdlo a přípravek proti vším. Při pobytu v džungli pak i repelent. Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky. Decentní oblečení se vyžaduje ve všech náboženských areálech. Při vstupu do jakékoliv svatyně si zujte boty, ramena a kolena musejí být kryty oděvem. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví
Při cestování do Bhútánu je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Přesto se zahraniční návštěvníci neubrání cestovnímu průjmu. U téměř všech cizinců se po několika dnech pobytu vyskytnou bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflóry v organismu a nikoli, jak se často návštěvníci domnívají, vlivem nějaké choroby. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů. V případě, že problémy neustávají, je nutno vyhledat lékařskou pomoc. Vzhledem k infrastruktuře země a nedostupnosti kvalitní zdravotní péče se doporučuje před odjezdem absolvovat pravidelná vyšetření, abyste předešli případným komplikacím na místě. Přibalte si sebou náhradní léky (mějte od lékaře napsaný seznam účinných látek), brýle, kontaktní čočky apod. Jedním z rizik zde ovšem může být i samotná nemocnice. V zemi je nedostatek kvalifikovaných lékařů a kvalitních zdravotních zařízení. V Thimphu je zdravotní péče ještě dostupná poměrně bez problémů, ale mimo město se na ni již nelze spoléhat. Dorozumění s lékařským personálem v menších zdravotnických zařízeních je obtížné. Ošetření a léky je nutné hradit v hotovosti, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší. Všechny poplatky je nutné uhradit před ošetřením. Pokud vás postihne vážné onemocnění nebo úraz je lepší být transportován do zdravotního zařízení v Indii. I z toho je patrné, že pro cestu je nezbytné mít dobré zdravotní pojištění, které vám rádi zařídíme v naší kanceláři (pojištění by mělo krýt i drahou záchrannou leteckou službu). Mezinárodní očkovací průkaz je lékařskými zařízeními uznáván, nicméně od českých občanů není vyžadováno žádné povinné očkování. Při plánované dlouhodobé návštěvě doporučujeme očkování proti žloutence A, poliomyelitidě, tetanu, japonské encefalitidě a břišnímu tyfu. Celoroční riziko nákazy malárií je pouze v jižní části království do nadmořské výšky 2500 m. Při pobytu v malarických oblastech se doporučuje chomoprofylaxe meflochinem (Lariam) v dávce 1 tablety (250 mg) jednou týdně. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz. Při styku se zvířaty hrozí zvýšené riziko nákazy vzteklinou (zvláště ve večerních hodinách v údolí hlavního města Thimphu). Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou.

Zdraví - AMS (akutní horská nevolnost)
Treking po bhútánských náhorních plošinách a vysokohorská turistika jsou fyzicky namáhavým dobrodružstvím ve vysoké nadmořské výšce, což může být velice náročné, krásy Bhútánu však za to stojí. Je zapotřebí dobrá fyzická kondice. Bez ohledu na délku pobytu musíte být fyzicky dobře připraveni. V sázce není pouze vaše cesta, ale i vaše zdraví. Přibližně od výšky 2450 m se jedná o AMS zónu (Acute Mountain Sickness - AMS). Pamatujte si, že většina horských oblastí v Bhútánu spadá do AMS zóny. Při prvních příznacích - první stupeň - je zapotřebí osoby dostat okamžitě do nižší nadmořské výšky, vždy jde o sekundy, nečekejte ani na pomoc. Pro snížení rizika AMS se doporučuje po každých 1000 m výstupu 1 den odpočinku. Pamatujte si, odpočinek je základem při všech vysokohorských aktivitách v Bhútánu. Na většinu návštěvníků však působí vyšší nadmořská výška pouze minimálně. Doporučujeme zejména návštěvníkům trpícím srdečními nebo plicními chorobami, aby se před odjezdem poradili se svým lékařem. V průběhu aklimatizace se mohou vyskytnout mírné bolesti hlavy, zvýšená teplota, ztráta chuti k jídlu nebo žaludeční nevolnost. Pro lepší průběh aklimatizace doporučujeme vypít denně minimálně 4 l vody (také se doporučuje každé ráno vypít sklenici vody s 30g hnědého cukru a vitamíny), zhluboka dýchat, odpočívat v kratších intervalech než je obvyklé, nepodchladit se, nekouřit a nepít alkohol. Ve větších městech lze také zakoupit kyslíkové láhve s maskou. Před vysokohorským výstupem se vyžaduje potvrzení o zdravotním stavu a zubní prohlídce.

Stravování
Bhútánská strava není nijak rozmanitá, odpovídá drsnému charakteru země. Situace je rozdílná ve velkých městech a na venkově. Ve velkých městech naleznete restaurace s čínskou, nepálskou, tibetskou, indickou a kontinentální kuchyní, v dobrých hotelech pak s vynikající mezinárodní kuchyní. Problém nastává na venkově, kde je těžké sehnat stravování nebo koupit nápoje. Proto se doporučuje přivézt dostatečné zásoby z větších měst. V celém Bhútánu je možné najít místní restaurace a hospody, neočekávejte však příliš velký výběr jídel a chutí. Bhútánské restaurace jsou jednoduché a levné. Neočekávejte jídelní lístek, ale příjemnou atmosféru. Obvyklé ceny za jedno teplé jídlo se pohybují v rozmezí 90 – 130 BTN. Jídla jsou hlavně rýžová, často silně kořeněná. Běžně je k dostání maso – vepřové, hovězí, drůbeží, v zimě i jačí. Důležitými ingrediencemi jsou chilli (ema) a sýr (datse), které se vyskytují v každém jídle. Pro stravování v Bhútánu platí podobné zásady jako jinde v Asii, je třeba si vybírat ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde se stravuje mnoho lidí, tam bude jídlo chutné a relativně bezpečné. V létě je k dostání chutné ovoce. Ovoce nebo syrová zelenina by měly být před konzumací důkladně omyty balenou vodou, popř. tepelně upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně. Typickým nápojem je sladký čaj s mlékem a ovocné džusy. Při slavnostních příležitostech se nabízí čaj s máslem. V Bhútánu je k dostání pouze instantní káva. Vyzkoušet můžete i lokální alkohol (čang, ara, tomba, whisky, džin, ovocné brandy, rum). Nezapomeňte si sebou vzít čokoládu, müsli tyčinky, bonbóny apod.

Velvyslanectví České republiky
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi
Tel.: +91 1126110205, Fax: +91 1126886221, E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz

Důležité informace
Hrozba teroristických útoků v Bhútánu je nízká. Vzhledem k nárůstu počtu teroristických útoků v oblíbených turistických letoviscích ve světě, a to i v dosud bezpečných zónách, je však obezřetnost určitě na místě i v Bhútánu. Ve srovnání s jinými asijskými státy je v Bhútánu relativně bezpečně. Kriminalita v Bhútánu je minimální a omezuje se zejména na drobné krádeže. Ztráta či odcizení cestovního dokladu musí být nahlášena nejbližší policejní stanici a velvyslanectví ČR v Dillí. Přesto mějte na paměti základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. Některá místa nejsou cizincům vůbec přístupná a musí se respektovat i jiné zvyklosti - nezbytný je dobrý místní průvodce. Veřejným shromážděním, zvláště pokud hrozí policejní zásah, je lépe se vyhnout. Fotografovat a natáčet ozbrojené síly a některá citlivá místa, jako jsou vládní budovy nebo mosty, je výslovně zakázáno. Očekává se, že zahraniční návštěvníci budou respektovat místní způsob života a nebudou jeho normy při pobytu v Bhútánu narušovat. Je důležité mít na paměti následující pokyny: při vstupu do jakékoli svatyně si zujte boty (na některých místech si musíte sundat i ponožky), ramena a kolena musejí být kryty oděvem, při návštěvě chrámu postupujte ve směru hodinových ručiček, nedotýkejte se soch a vyobrazení Buddhy, nekuřte, před fotografováním kteréhokoli posvátného místa a lidí si vyžádejte svolení, veřejné vyjadřování pocitů se považuje za neslušné. Nekoupejte se bez plavek. Cizinci jsou přijímáni obvykle přátelsky, v odlehlejších oblastech pak se zvýšeným zájmem. Dorozumět se anglicky nebo jiným evropským jazykem bývá často obtížné; i příslušníci střední a mladší generace, kteří absolvovali výuku angličtiny, mají problémy s jejím praktickým použitím. Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb) může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným".

Naše společnost nenese žádnou odpovědnost za zranění s následkem smrti, k němuž dojde v průběhu cesty nebo expedice. Rovněž si vyhrazujeme právo měnit, upravit nebo přecenit některý program nebo itinerář v důsledku nepředvídaných okolností ležících mimo sféru našeho vlivu, např. v případě cest do odlehlých oblastí, zrušení plánovaných letů, nepříznivých povětrnostních podmínek nebo jiných změn.