Výjezdová turistika | Egypt | Důležité informace

Důležité informace

Žádost o vízum
Egypt

Kdy se vydat na cestu
Pokud se chcete vydat za poznáním na jih od Káhiry, pak nejlepšími měsíci jsou prosinec - únor. Příjemné teploty panují také od března do května a od září do listopadu, kdy za návštěvu stojí egyptské pláže u Rudého a Středozemního moře. V letních měsících panuje v Egyptě nesnesitelné horko (červen - srpen).

Geografie a příroda
Egypt se rozkládá v severovýchodním cípu Afriky a sousedí s Libyí na západě, Súdánem na jihu a Středozemním mořem na severu. Více než 94 % země tvoří poušť, proto většina obyvatel žije v údolí Nilu a jeho deltě. Východní region za Suezským průplavem tvoří pohoří Sinai. Nejvyšší horou je Mt. Katherine tyčící se do výšky 2642 m. Okolo Středozemního moře naleznete bílé písčité pláže. Většina fauny, která žila v Egyptě za vlády faraónů je již dávno vyhubena. Mezi vyhubené druhy patří leopardi, gepardi, přímorožci a hyeny. Jediný, kdo stále přežívá, jsou gazely. Najdete zde také množství hlodavců a netopýrů a samozřejmě zdomácnělé velbloudy a osly. Egypt leží na migrační trase více než 430 druhů ptáků, kteří se zde zastavují na své každoroční pouti z Evropy do Jižní Afriky. Žije zde i více než 34 druhů hadů, z nichž nejznámější je kobra. Občas můžete zahlédnout i škorpióna. V Rudém moři pak žraloky, rejnoky, želvy, delfíny, barevné korály, houby, hvězdice a různé měkkýše.

Klima a počasí
V Egyptě panuje suché a horké klima téměř celý rok, příjemně je od října do dubna s teplotami při pobřeží okolo 20 °C a na jihu v okolí Asuánu okolo 26 °C. Naopak v letních měsících (červen až září) teploty vystupují na 40°C při pobřeží a až na 50°C v jižních oblastech.
V zimních měsících klesají teploty v noci na severu až k 8 °C. V poušti jsou změny teplot extrémnější, přes den je velice horko a sucho, v noci chladno a větrno. V Alexandrii jsou časté srážky. Pro Egypt jsou typické pravidelné a silné větry. Za blahodárný je považován severní vítr vanoucí od Středozemního moře. Je vlhký a chladný a vane téměř po celý rok. Pro aktuální informace o počasí klikněte zde.

Jak se dostat tam a zpět

Letecky: na letiště do Káhiry létá z většiny evropských měst přímá linka. V turistické sezóně pak i chartery do Hurghady, Alexandrie, Luxoru, Asuánu a Sharm El Sheikhu. Pro bližší informace o nabídce letenek klikněte zde. Pozemní cestou: autobusy jezdí z Izraele přes záliv Aqaba nebo přes Gazu, lodě plují z Jordánska, Saudské Arábie a Kuvajtu.

Vstup do země
Ke vstupu na území EAR je vyžadován cestovní pas, jehož platnost přesahuje platnost víza o 3 měsíce. O egyptské vízum lze požádat na kterémkoliv velvyslanectví v cizině. Vízum vám rádi zařídíme, potřebujeme k tomu váš pas, vyplněnou žádost o vízum a jednu fotografii. Turistické vízum se uděluje s platností na 30 dnů za poplatek 700 CZK. Je možné obdržet vízum i po příletu / příjezdu do země, tzv. Visa on Arrival za 25 USD. V praxi může však být tato možnost pro české občany komplikována leteckými společnostmi, které pro vstup na palubu letadla vyžadují prokázat se příslušným vízem. Cestování vlastním vozem do EAR je spojeno s řadou byrokratických obtíží a vstup do země je relativně finančně náročný. Orgány EAR vyžadují na hranicích mezinárodní řidičský průkaz. Celní orgány bezpodmínečně žádají předložení karnetu (celní deklarace o dovozu a vývozu vozidla). V opačném případě, který se nedoporučuje, je vyžadováno složení celní garance v hodnotě vozu + cla, které dosahuje až 175 % ceny podle kubatury vozidla. V EAR neplatí evropská tzv. zelená karta a na hranicích je třeba za poplatek uzavřít nové havarijní pojištění. Celní orgány vydávají převozní značku, za níž je rovněž nezbytné zaplatit správní poplatek. Vstup do EAR je na hranicích umožňován na tranzitní dobu 72 hodin nebo jeden měsíc. Správní orgány EAR vyžadují ve výbavě vozu hasicí přístroj certifikovaný místními orgány. Vážným problémem je dále čekací doba na vyřízení potřebných formalit. Nelze též dovážet větší množství pohonných hmot do země (pouze cca 1 kanystr pro případ nouze).

Celní předpisy

Do EAR je zakázán dovoz potravin, alkoholu, pornografie, zbraní a všech druhů drog. Je nutno připomenout, že je striktně zakázán vývoz památek a zlata v nezpracované podobě. Postihy za prodej a přechovávání drog jsou přísné a pohybují se řádově v desítkách let odnětí svobody. Za nedovolené držení drog může být udělen i trest smrti. Mnoho léků a podpůrných prostředků podléhá přísnému režimu kontroly, zejména pokud jde o jejich vývoz z Egypta. Platí přísný zákaz vývozu nasbíraných nebo bez dokladu zakoupených korálů a mušlí pod pokutou 500 USD. Turista přijíždějící do EAR má právo na nákup zboží z bezcelních obchodů (Duty Free Shops) na letišti a vybraných místech v Káhiře a Alexandrii do 24 hodin po příletu. Institut povinné směny valut v EAR neexistuje.

Místní doprava

Turistická místa v Egyptě jsou propojena relativně hustou a spolehlivou sítí vlakového, autobusového a leteckého spojení. Letecky: většinu místních relativně levných linek zajišťuje Egypt Air. Vlaky: jedním z vhodných spojů je turisty oblíbený noční komfortní lůžkový vlak na trase Alexandrie - Káhira - Luxor - Asuán. Autobusy: ve městech funguje hromadná městská doprava zajišťovaná státními autobusy. Ta je však pro Evropana neznalého místních poměrů a jazyka téměř nepoužitelná. Vedle státních dopravních prostředků spojení zajišťují soukromé mikrobusy a zejména relativně levné taxíky. Taxi: v Káhiře naleznete bíločerné taxíky (zde se musí cena dopředu usmlouvat) a nové klimatizované žluté taxíky (3,5 EGP nástupní taxa a cca 1 EGP / km). Koňská spřežení: oblíbenou turistickou atrakcí jsou koňská spřežení, která vás provezou centry měst nebo dovezou k památkám. Obvyklá cena je 7 EGP a očekávané bakšišné 15 EGP. Vypůjčení auta: pro individuální cestovatele je možné zapůjčení džípu nebo automobilu. V případě pronajmutí auta v Egyptě je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz, fotokopie cestovního pasu a složení finanční garance nebo záruky platební kartou. Pronájem auta vám rádi sjednáme přímo v naší kanceláři. Na některých úsecích silnic jsou vybírány dálniční poplatky. Bezolovnatý benzín je zatím možné zakoupit pouze u limitovaného počtu benzínových pump, situovaných v Káhiře, Alexandrii a několika dalších velkých městech. Pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám levné cestování v najatém automobilu s našim řidičem (od 100 EGP / den). Rádi vám zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Buďte však připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn kvůli nenadálým komplikacím, jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, nehody apod.

Obyvatelé a kultura
Pro většinu Egypťanů se všední život nezměnil již celá staletí. Dvacáté století přineslo do Egypta mnoho změn, které však původní obyvatelstvo moc nepoznamenaly. Většina zastává názor, že to co se má stát, se také stane. Mnohé z egyptského kulturního dědictví přežilo války a nájezdy vykradačů pyramid a hrobů. I když časem byly zničeny miliony uměleckých děl, soch a knih, nejvýznamnější architektonické skvosty a památky zůstaly zachovány dodnes. Národní muzeum v Káhiře je tím nejlepším místem, kde lze spatřit ukázky sochařského umění a sbírky dalších uměleckých předmětů. Kontinuita se slavnou minulostí je nejvíce patrná na malířství, které tvoří nedílnou součást života Egypťanů již od doby, kdy byly namalovány první malby v pyramidách v Sakkaře 2400 let před naším letopočtem. Zejména hrobky faraónu jsou proslulé nádhernými malbami posmrtného života a opětovného vzkříšení. Současné malířství a kultura jsou ovlivněny západním světem, mezi nejznámější umělce patří Gazbia Serri, Inji Eflatoun, Abdel Wahab Morsi, Adel el-Siwi a Wahib Nasser. Egypt je také proslulý různými břišními tanci, ale většina z tanečnic, které můžete spatřit, nejsou Egypťanky, protože pro arabské ženy by bylo nemyslitelné tančit před turisty tak provokativní tance

Svátky a oslavy
Islámský kalendářní rok je o celých 11 dní kratší než-li náš. Mezi nejznámější oslavy patří Ras as-Sana (oslavy Nového roku) a v květnu Moulid an-Nabi (oslavy narození proroka Mohameda). Tyto oslavy jsou provázeny barevnými slavnostními průvody s bubeníky, lampióny a hostinami. V devátém měsíci Islámského kalendáře se slaví postní měsíc Ramadan (Eid al-Fitr), ke konci Ramadánu je půst přerušován oslavami. Dalším významným muslimským svátkem je každoroční pouť do Mekky (Eid al-Adha), kterou musí každý muslim vykonat alespoň jednou za život.

Státní svátky a dny volna
07.01. - Koptské Vánoce
22.02. - Den Sjednocení
25.04. - Osvobození Sinaie
01.05. - Svátek Práce
18.06. - Den Vystěhování
01.07. - Bank Holiday
23.07. - Den Revoluce
11.09. - Koptský Nový Rok
06.10. - Den Armády
23.10. - Den Národního Osvobození
24.10. - Svátek Vítězství v Suezu
23.12. - Den Vítězství

Časové pásmo
GMT / UTC + 2 hodiny.

Míry a váhy, elektřina

Metrický systém. Elektrické napětí 220 V, 50 Hz.

Měna

Oficiální měnou v Egyptě je egyptská libra, 1 EGP = 100 piastrů. Mince jsou v oběhu v hodnotách 25 a 50 piastrů. Bankovky jsou v oběhu v hodnotách 25, 50 piastrů a 1, 5, 10, 20, 50 a 100 liber. Nedoporučuje se měnit peníze na černém trhu vzhledem k možným postihům ze strany místních orgánů a také vzhledem k bezpečnostním rizikům pro cizince. Finanční prostředky je lépe směňovat v místech k tomu určených (banky, směnárny mezinárodních hotelů, soukromé směnárny). Nejlépe je měnit hotovost (EUR nebo USD) anebo cestovní šeky American Express. Hotovost je také možné vybrat z bankomatů nebo v pobočkách bank Banque Misr a National Bank of Egypt. V malých městech nebo vesnicích je výměna peněz velmi těžká, často nemožná. Současný oficiální kurz se pohybuje okolo 7,95 EGP / 1 EUR (září 2011). Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení

Nezapomeňte, že skoro všude platí dvojí ceny, jedny pro místní obyvatele a druhé, vyšší, pro cizince. Při placení je nejlépe vsadit na místní měnu, mějte však i hotovost v eurech nebo dolarech. Cestovní šeky je prakticky nemožné vyměnit mimo větší města, ve kterých mají svou pobočku banky. Návštěvníci směřující mimo turisticky frekventované oblasti by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Všechny běžně používané platební karty přijímají lepší a luxusní hotely, restaurace a obchody, některé si účtují přirážku při platbě kartou. Výběry hotovosti z bankomatů jsou možné, ale nelze na ně spoléhat. Proto doporučujeme klientům, aby si přivezli dostatečnou hotovost v EUR nebo USD. K cenám se připočítává 5-7 % prodejní taxa a v restauracích pak i 12 % poplatek za obsluhu. Někdy také speciální taxa na luxusní ubytování 1-4 %. Smlouvání je pravidlem na tržištích, při půjčování vozidel, někdy dokonce při najímání pokoje.

Spropitné

Bakšišné je podstatou místní ekonomiky, platí jej turisté i místní obyvatelé. Při poskytnutí sebemenší služby se očekává bakšišné zejména pak v hotelech, restauracích, taxících, lodích, ale i u zřízenců v chrámech a památkách. Platí se všude a pořád, proto mějte u sebe dostatek mincí nebo bankovek malých hodnot. Pro děti jsou vhodné propisky a podobné drobnosti. Měli byste počítat také se spropitným / bakšišným pro najaté řidiče (20 EGP / osoba / den) a průvodce (30 EGP / osoba / den), zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy svatyně / mešity. Pokud cestujete ve skupině, počítejte s bakšišným cca 10 EUR / pobyt, které od vás vybere náš průvodce.

Nákupy

Tradičního uměleckého a řemeslného zboží je v Egyptě veliké množství. Místní řemeslné výrobky a umělecké předměty jsou téměř výhradně vyráběny ručně a jsou velmi pěknými suvenýry za přijatelné ceny. Patří mezi ně sochy, obrazy, stříbrné a zlaté šperky (1 gram 18 karátového zlata stojí cca 110 EGP), výrobky z papyru, výrobky ze dřeva vykládané perletí, měděné a mosazné výrobky, vodní dýmky, kožené zboží z velbloudí a buvolí kůže, kabelky a tašky, tkané tapisérie, tkané koberce, tradiční oděvy galábea, koření, starožitnosti, výrobky z alabastru a parfémy v originálních flakónech. Mezi nejznámější nákupní oblasti patří bazar Khan el-Khalili v Káhiře. Smlouvání při nákupech je běžnou záležitostí, mělo by však probíhat s úsměvem a musí být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Úřední hodiny:
Banky: Ne-Čt 08:30-15:00 (některé i 18:00 - 20:00). Pošta: So-Čt 08:00-15:00 (pohled do ČR – 1,50 EGP). Hlavní pošta v Káhiře je otevřena nonstop. Poštovní schránky pro dopisy a pohledy do Evropy jsou modré, pro Káhiru zelené a pro Egypt červené. Úřady: So-Čt 08:30-14:30. Obchody: So-Čt 09:00-18:00. Většina místních obchůdků je však otevřena každý den, a to dlouho do noci (cca 01:00), některé supermarkety non-stop.

Telefony a internet
Na celém území Egypta je rozvinutá síť místních operátorů (Mobinil, Click / Vodafone), roaming s českými operátory funguje bez problémů. Při delším pobytu doporučujeme zakoupení místní sim karty (od 13 EGP). Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty a telefonních budek na karty (5, 10, 20, 30 EGP, Minatel / Ringo), které naleznete na ulici, poštách, autobusových a vlakových nádražích. Dříve, než uskutečníte telefonát do zahraničí, zjistěte si telefonní tarify (zejména v hotelech). Sazby mohou být velmi vysoké, naskakují po několika tónech a často ke spojení vůbec nedojde. Internetové kavárny jsou dostupné ve větších městech a turistických oblastech (ceny 2 - 20 EGP / hodina dle lokality). V turistických hotelech je obvyklá cena 9 EUR / hodina. Možné je také připojit váš notebook v každém dobrém hotelu buď modemem, nebo místní sítí. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu pro vytáčené připojení nebo sim kartu pro GPRS připojení.

Důležitá telefonní čísla:
Hasiči: 125, 180
Policie: 122
Ambulance: 123
Turistická policie: 126

Oblečení
Počasí po celý rok si vyžaduje lehké oblečení. Pro cesty v zimě, cesty do pouště a cesty do horských oblastí s vyšší nadmořskou výškou, kde jsou dny teplé, ale rána a noci mohou být chladné, je nutné mít sebou teplé vrstvené oblečení a svetr. Zabalte si také klobouk proti slunci, sluneční brýle a opalovací krém. Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky. Egypťané jsou velmi konzervativní, co se týče oblečení. Ženy by neměly mít na sobě krátké šortky nebo šaty. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Do mešity není povolen vstup v krátkých kalhotách. Při vstupu do jakékoliv svatyně si zujte boty a ponožky, ramena a kolena musejí být kryty oděvem. Pamatujte, že některé hotely a restaurace vyžadují, aby muži měli na sobě sako a dlouhé kalhoty. Vyvarujte se vodění žen za ruku a polibkům na veřejnosti. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví
Při cestování do Egypta je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Přesto se zahraniční návštěvníci neubrání cestovnímu průjmu. U téměř všech cizinců se po několika dnech pobytu vyskytnou bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflóry v organismu a nikoli, jak se často návštěvníci domnívají, vlivem nějaké choroby. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů. V případě, že problémy neustávají, je nutno vyhledat lékařskou pomoc. Lékařská péče v Egyptě je celkově na nižší úrovni, nemocnice odpovídající evropskému standardu jsou soukromé a lze je nalézt pouze ve velkých městech. Všechny poplatky je nutné uhradit v hotovosti ihned po ošetření, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři (pojištění by mělo krýt i drahou záchrannou leteckou službu). Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Mezinárodní očkovací průkaz je lékařskými zařízeními uznáván, nicméně od českých občanů není vyžadováno žádné povinné očkování (mimo příjezdů z oblastí ohrožených žlutou zimnicí). Při plánované dlouhodobé návštěvě odlehlých oblastí doporučujeme očkování proti žloutence A, B, břišnímu tyfu a tetanu. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz. Při styku se zvířaty hrozí zvýšené riziko nákazy vzteklinou (zvláště ve večerních hodinách). V nepřehledném terénu (mimo horské oblasti), zejména v poušti, je nutno mít na paměti možnost uštknutí jedovatými hady.

Stravování
Egyptská kuchyně je chutná a určitě stojí za to ji vyzkoušet. Typickou snídaní jsou fazole, vajíčka, nakládaná zelenina, džem a sýry (gibna). Oběd se servíruje okolo druhé hodiny odpoledne a po něm následuje siesta. Většina rodin stále dodržuje Brity zavedený čaj o páté. Večeře se pak servíruje po osmé hodině večer. Typickým jídlem je zeleninová polévka molekija, dále pak kořeněné masové pokrmy (gyros, falafel, kebab, kofta), jehněčí maso a ryby. Jako příloha se servíruje čerstvá a nakládaná zelenina, fazole, rýže a všudypřítomný arabský chléb (aysh). Na tržištích najdete i širokou nabídku čerstvého ovoce, jako banány, datle, pomeranče, melouny, broskve, švestky a hrozny. Výborné jsou i zdejší pistácie a mandle. K oblíbeným sladkým jídlům patří pudingy s medovým sirupem, baklava a horký koláč s hrozinkami. Jídla a nápoje jsou v mezinárodních hotelech poměrně drahá. Existuje zde však celá řada dobrých místních restaurací na slušné hygienické úrovni, které podávají jídla srovnatelné kvality za mnohem nižší ceny. Připravují se zde různé pokrmy arabské a kontinentální kuchyně. Standardní menu v dobré místní restauraci pořídíte okolo 25 EGP (v turistické restauraci od 50 EGP). K dispozici je i síť mezinárodních řetězců rychlého občerstvení (KFC, McDonald, Pizza Hut, Baskin Robins atd.). Pro stravování v Egyptě platí podobné zásady jako jinde v Africe, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Ovoce nebo syrová zelenina by měly být před konzumací upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně. Doporučuje se pít pouze balenou vodu, nealkoholické nápoje a ovocné šťávy (balená voda 10 EGP, nápoje v plechovkách 1,75 EGP v obchodě nebo 3 - 10 EGP v turistických oblastech). Po jídle si můžete dát čaj s citrónem a mlékem nebo místní kávu (ahwa) a vykouřit při siestě vodní dýmku (shiisha). V Egyptě je státním náboženstvím islám a proto je tu omezená nabídka alkoholu. Nevhodné je požívání alkoholických nápojů na veřejnosti. V mezinárodních hotelích a velkých restauracích však najdete obvyklou nabídku tak jako jinde ve světě. Vyzkoušet můžete místní pivo Stella a Sakkara (v obchodě 5 EGP, v restauraci 20 EGP) nebo tmavé pivo Marzen a Aswanli. Z alkoholických nápojů pak zibib (0,25 l za 25 EGP), který je podobný řeckému ouzu.

Velvyslanectví České republiky
4, Dokki Street, 12511 Giza, Cairo
Tel.: +20 27485531, Fax: +20 27485892, Email: cairo@embassy.mzv.cz
Honorární konzulát České republiky v Alexandrii
Zahran Group, 14th May Road, Semouha, Alexandria
Tel.: +20 34266664, Fax: +20 34266660, Email: alexandria@honorary.mzv.cz

Důležité informace
Celková situace v Egyptě se po masakru v Luxoru v roce 1997 stabilizovala a země se díky své historii a památkám stává stále oblíbenějším cílem zahraničních turistů. V Egyptě stále existují lokality, kam je pro vstup vyžadováno povolení od Travel Permits Department of the Ministry of Interior. Mezi tyto lokality patří příhraniční oblast s Libyí a oblasti Sinaje mimo silnice. Dále je třeba upozornit na oblasti v Sinaji, kde se doposud nacházejí neodkrytá minová pole z předchozích válek, často označená pouze ostnatým drátem. V oblasti středního Egypta, zejména governorátů Minia, Malawi, Sohag, Asijút, Kena, hrozí reálné nebezpečí teroristických akcí ze strany radikálních skupin. Při fotografování je dobré se vyvarovat záběrů vojenských a policejních objektů, nádraží, železničních uzlů, mostů, osob v uniformách, vojenské a policejní techniky. Turistům minimálně hrozí zabavení filmu nebo karty. Pokud chcete fotografovat místní obyvatele, je slušné požádat je o povolení a zanechat jim malé bakšišné. Při fotografování dětí vždy se ptejte rodičů. Bezpečnostní situace v zemi se zlepšila, přesto dodržujte základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Počítejte také se všudypřítomnými kontrolami, policejními zátarasy, jízdami v konvojích a kontrolními rámy v hotelech a památkách. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Některá místa nejsou cizincům vůbec přístupná a musí se respektovat i jiné zvyklosti - nezbytný je dobrý místní průvodce. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. Egypťané jsou velmi citliví na některé projevy evropského chování, které urážejí jejich náboženské cítění. V této souvislosti je nezbytné upozornit na vhodné oblékání zejména dívek, které by mělo být oproštěno od nošení krátkých kalhot, dámských šatů bez ramínek, hlubokých výstřihů apod. Za nevhodné je považováno také pití alkoholických nápojů na veřejnosti a některé v Evropě běžné společenské projevy, jako je vodění žen za ruku a polibky na veřejnosti. Před koupáním se vždy informujte na bezpečnost konkrétní pláže. Nekoupejte se bez plavek. Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb) může být touha po úplatku / bakšišném. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným".

Naše společnost nenese žádnou odpovědnost za zranění s následkem smrti, k němuž dojde v průběhu cesty nebo expedice. Rovněž si vyhrazujeme právo měnit, upravit nebo přecenit některý program nebo itinerář v důsledku nepředvídaných okolností ležících mimo sféru našeho vlivu, např. v případě cest do odlehlých oblastí a pouště, zrušení plánovaných letů, nepříznivých povětrnostních podmínek nebo jiných změn.