Výjezdová turistika | Srí Lanka | Důležité informace

Důležité informace

Srí Lanka

Kdy se vydat na cestu
Období s nejmenšími srážkami a nejvhodnější pro cestování je od prosince do března na jihu, západě a střední hornaté části ostrova a od května do září na východě Srí Lanky. Od prosince do března navštěvuje Srí Lanku největší počet turistů, průměrné teploty se pohybují okolo 27°C v Colombu a na horách ve střední části Srí Lanky okolo 16°C.

Geografie a příroda

Ostrov ve tvaru velké kapky dělí od Indie pouhých 50 kilometrů Palkova průlivu. Ostrov je pouhých 350 kilometrů dlouhý a 180 kilometrů široký. Jižní polovině Srí Lanky dominují pohoří a rozeklaná krajina, severní část tvoří rozlehlá planina, která se rozprostírá od pohoří ve středu ostrova až k poloostrovu Jaffna. Nejvyšším vrcholem Srí Lanky je Mt. Pidurutalagala (2524 m) blízko Nuwary Eliyiy, nejdelší řekou je pak řeka Mahaweli, která ústí do Indického oceánu blízko Trincomalee. Nejlepší pláže se nacházejí na jihu, jihozápadě a jihovýchodě ostrova. Eben, týk a působivé orchideje naleznete v deštných pralesích na jihu ostrova, travnaté planiny, rododendrony a kosodřeviny pak v chladných a vlhkých vyšších nadmořských výškách centrálního pohoří. Ostrov je domovem mnoha zvířat, mezi něž patří sloni, leopardi, vysoká zvěř, opice, lenochodi, divočáci, kobry, krokodýli, dugoňové a želvy. Srí Lanka je také domovem mnoha migrujících ptáků, kteří přečkávají chladnou zimu v některé z přírodních rezervací. Nejlepší dobou pro pozorování ptactva je období od ledna do dubna.

Klima a počasí
Pro aktuální informace o počasí klikněte zde.

Jak se dostat tam a zpět
Jedinou možností jak se dostat na Srí Lanku je letecká doprava. Mezinárodní letiště v Colombu nabízí několik možností jak se dostat do Evropy nebo dalších měst Asie. Nejlevnější spojení jsou do Madrasu, Trichy, Trivandrumu a Bombaje. Mezinárodní odletová taxa je 1500 LKR (od 01.10.2003 je již zahrnuta v ceně letenky).

Vstup do země
Platný cestovní pas, jehož platnost přesahuje plánovanou dobu pobytu o 2 měsíce. Víza jsou udělována občanům ČR zdarma po příletu na Srí Lanku. Cestující musí prokázat zajištění pobytu (rezervace hotelu a dostatečné množství peněz nebo šeků v minimální výši 30 USD na osobu a den pobytu). Vízum je zpravidla vydáváno k jednomu vstupu na dobu pobytu 30 dní. Při příletu je třeba vyplnit Immigration Landing Card. Do některých oblastí zejména na severu země je turistům zakázán vstup, který reguluje policie nebo armáda.

Celní předpisy

Při příjezdu do země je zapotřebí vyplnit na letišti celní deklaraci, která specifikuje různé kategorie dovozových omezení. Bezcelně lze dovézt věci osobní potřeby, včetně 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 375 gramů tabáku, dále 2 láhve vína, 1,5 litru lihovin, osobní parfémy a 250 ml toaletní vody. Povoluje se dovézt dárek či suvenýr v maximální hodnotě 1000 srílanských rupií. Všichni cestující jsou povinni deklarovat při vstupu drahé kovy, zbraně, drogy, narkotika a veškeré zboží obchodní povahy. Cizinec může být požádán o vyplnění zavazadlového prohlášení Baggage Declaration Form. Na Srí Lanku se nesmí dovážet narkotika a drogy, indická a pákistánská měna a pornografická a erotická literatura. Při dovozu či vývozu cizí měny přesahující ekvivalent 5000 USD je nutné tuto skutečnost nahlásit při celním odbavení ("Exchange Control, Form D"). Ze Srí Lanky je povoleno vyvézt maximálně 250 srílanských rupií, 3 kg čaje a zboží zakoupené pro osobní potřebu. Ze Srí Lanky se nesmí vyvážet zlato, platina, stříbro, starožitnosti, drahokamy a polodrahokamy (ani v zakoupených špercích), slonovina, narkotika, zbraně, munice, zvířata a rostliny.

Místní doprava

Místní letecká doprava prakticky neexistuje, proto se cestuje především vlaky a autobusy. Oba typy dopravy nabízejí mnoho možností a jsou velmi levné. Stále populárnější je zapůjčení motorky nebo auta, pokud ovšem umíte jezdit vlevo ve velmi nepřehledném provozu. Ve větších městech doporučujeme na krátké vzdálenosti využít služeb taxi, které jsou ve srovnání s Evropou skoro zadarmo. Pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám cestování v najatém klimatizovaném automobilu od naší společnosti. Ve vzdálených oblastech však nemusí být klimatizované autobusy nebo automobily vždy k dispozici a také kvalita silnic se velmi liší. Z tohoto důvodu cesta trvá obvykle déle, než by se s ohledem na vzdálenost dalo očekávat. Rádi vám zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Buďte však připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn kvůli nenadálým komplikacím, jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, sesuvy půdy, nehody apod.

Kultura a obyvatelé
Srílanská směsice různých etnik vždy vyústila v tragédii, ale i přesto zde vznikla zajímavá kultura. Tradiční umění a architektura jsou ovlivněny zejména buddhismem a země je poseta stovkami stup a soch. Tradiční folklórní tance v barvitých kostýmech s maskami za rytmů hypnotické hudby symbolizují bitvy bohů i mýtických postav a jsou velmi podobné indickým tancům. Nejlepší tradiční představení je možné spatřit v Kandy. Mezi tradiční řemesla patří řezbářství, tkalcovství a hrnčířství. Srí Lanka je však také známa svými bohatými nalezišti drahých kamenů a výrobou zlatých šperků, nejlepší ukázky můžete vidět v okolí Ratnapury. Nejlepším místem pro nákupy tradičních masek je Ambalangoda. Srílančané jsou spokojení a šťastní, i když musí čelit obtížím, a jsou známí svou přirozenou pohostinností a přátelským chováním.

Svátky a oslavy

Na Srí Lance se slaví rekordní počet buddhistických, hinduistických a muslimských svátků a festivalů. Mezi nejkrásnější patří Esala Perahera v Kandy (červenec-srpen), který je velkolepou podívanou s desetidenními průvody s pochodněmi, bohatě zdobenými slony, tanci a bubny. Celý festival vrcholí velkým slavnostním procesím do chrámu "Sacred Tooth Relic" v Kandy. Druhým největším svátkem je Duruthu Perahera (leden), který v Colombu oslavuje Buddhovu návštěvu Srí Lanky. Mezi další svátky patří barvité oslavy Národního dne (únor) s přehlídkami, tanci a sportovními hrami; Nový rok (březen-duben) se oslavuje sloními závody, polštářovými a kokosovými bitvami; Vesak (květen) je významným buddhistickým svátkem slavícím narození, smrt a osvícení Buddhy; hinduistický festival Val (červenec-srpen) oslavuje v Colombu boha války Skandu.

Časové pásmo
GMT/UTC + 5,5 hod.

Míry a váhy, elektřina
Metrický systém. Elektrické napětí 230 V, 50 Hz (nutný je speciální adaptér).

Měna
Oficiální měnou je srílanská rupie, 1 LKR = 100 centů. Na Srí Lance se oficiálně žádná cizí měna nepoužívá. Povinná výměna valut neexistuje. Bezproblémová je zpravidla výměna amerických dolarů, ostatní světové měny je možné měnit jen ve velkých městech, u všech peněz v hotovosti platí, že jsou často vyžadovány pouze nové bankovky s ochranným proužkem. Veškerá směna cizí valuty na srílanské rupie musí být zaznamenána na formuláři ”Customs and Immigration Form”, který se vyžaduje při podání žádosti o prodloužení víza. Výměna šeků na místní měnu je bezproblémová, v porovnání s hotovostí ale nevýhodná. Oficiální směnný kurz se pohybuje kolem 110,120 LKR / 1 USD (říjen 2011). Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení
Nejlépe je vsadit na dolary. Návštěvníci směřující mimo turisticky frekventované oblasti by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Cestovní šeky vystavené v USD a veškeré mezinárodní platební karty jsou akceptovány většími hotely a některými obchody, některé si při platbě kartou účtují přirážku. Bankomaty naleznete pouze v největších městech a nelze na ně spoléhat. Proto doporučujeme klientům, aby si přivezli dostatečnou hotovost v USD. Doporučuje se nebrat natržené peníze, nikdo je nebude chtít vzít zpět. Ceny základních potravin jsou srovnatelné s cenami v ČR. Za některé služby a zejména vstupy do historických objektů jsou cizincům účtovány mnohonásobně vyšší částky.

Spropitné

Spropitné není na Srí Lance obvyklé, nicméně malé spropitné při placení bude velmi vítáno (cca 10 - 20 LKR). V luxusních hotelích a restauracích je spropitné zpravidla připočítáno automaticky k ceně (cca 10 %). Měli byste počítat se spropitným pro najaté řidiče a průvodce, zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy chrámu / svatyně.

Nákupy

Na Srí Lance můžete nakoupit rozmanité ručně vyráběné umělecké předměty. Nejlepší nákupy a největší výběr je v Colombu. Typickým a oblíbeným zbožím jsou ručně tkané batikované látky, kožené zboží, dřevěné masky, lakované výrobky z bambusu, výrobky z kokosu a dřeva, sošky apod. Oblíbené jsou také různě opracované drahokamy a zlaté šperky. Smlouvání při nákupech je běžnou záležitostí, mělo by však probíhat s úsměvem a musí být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Úřední hodiny
Banky: Po-Pá 09:00-14:00. Pošta: Po-Pá 10:00-17:00 (pohled do ČR – 14 LKR, dopis do ČR – od 20 LKR). Úřady: Po-Pá 08:30-16:30. Ve větších městech mají banky otevřeno až do 15:00, podniky vlastněné muslimy mají v pátek dlouhou přestávku na oběd. Hlavní pošta v Colombu je otevřena non-stop.

Telefony a Internet
Na celém území Srí Lanky je rozvinutá síť několika mobilních operátorů, roaming s českými operátory je bezproblémový. Při delším pobytu doporučujeme zakoupení místní sim karty, ale ověřte si, kde všude má místní operátor pokrytí signálem. Ceny se pohybují od 400 LKR. Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty, telefonních automatů telekomu a soukromých automatů Lanka Pay a Metrocard. Nejlevnější mezinárodní hovory lze uskutečnit ze stánků na ulici (International Direct Dialling Centres), které jsou zpravidla otevřeny do nočních hodin a jsou často vybaveny i faxem. Dříve, než uskutečníte telefonát do zahraničí, zjistěte si telefonní tarify (zejména v hotelech). Sazby mohou být velmi vysoké, naskakují po několika tónech a často ke spojení vůbec nedojde. Internet je dostupný v turistických oblastech a větších městech. Možné je také připojit váš notebook v každém dobrém hotelu buď modemem nebo místní sítí. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu.

Důležitá telefonní čísla

Hasiči: 01-422222
Policie: 01-433333
Ambulance: 01-422222
Turistická policie: 01-421111

Oblečení
Počasí po celý rok si vyžaduje lehké oblečení. Pro cesty do horských oblastí a výšek nad 2000 m, kde jsou dny teplé, ale rána a noci mohou být velmi chladné, je nutné mít sebou teplé vrstvené oblečení, svetr a teplou bundu. V případě návštěvy v období monzunových dešťů je nezbytnou součástí vybavení deštník nebo pláštěnka. Zabalte si také klobouk proti slunci, sluneční brýle, opalovací krém a repelent. Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky. Ženy by neměly mít na sobě krátké šortky nebo šaty. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Při vstupu do jakékoliv svatyně si zujte boty a ponožky, ramena a kolena musejí být kryty oděvem. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví
Lékařská péče na Srí Lance je celkově na nízké úrovni a nemocnice odpovídající evropskému standardu lze nalézt jen v Colombu. Kvalitní státní nemocnice neexistují (hygienické podmínky a vybavení ve státních nemocnicích jsou velmi problematické), v případě potřeby je lepší vyhledat soukromého lékaře nebo navštívit soukromou nemocnici. Všechny poplatky je nutné uhradit v hotovosti ihned po ošetření, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři (pojištění by mělo krýt i drahou záchrannou leteckou službu). Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Je třeba počítat s případnými žaludečními problémy po příjezdu na Srí Lanku a přechodu na místní stravu. Při plánované dlouhodobé návštěvě v odlehlých oblastech doporučujeme očkování proti žloutence (A, B), tyfu, japonské encefalitidě a tetanu. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz. Při styku se zvířaty hrozí zvýšené riziko nákazy vzteklinou (zvláště ve večerních hodinách). V nepřehledném terénu (mimo horské oblasti) je nutno mít na paměti možnost uštknutí jedovatými hady. V některých oblastech a určitém období je možný výskyt malárie.

Stravování
Jídla a nápoje jsou v mezinárodních hotelech poměrně drahé. Existuje zde však celá řada dobrých místních restaurací na slušné hygienické úrovni, které podávají jídla srovnatelné kvality za mnohem nižší ceny. Připravují se zde různé pokrmy blízké indické kuchyni, které jsou většinou silně kořeněné. Typickým národním jídlem je rýže a kari, doplněná různými druhy zeleniny. Oblíbené jsou i placky podobné palačinkám, které jsou vynikající na snídani s vajíčky nebo s medem a jogurtem jako dezert. Na pobřeží lze navštívit místní rybí restaurace, kde se servírují dary moře včetně populárního tuňáka. Ve větších městech a turistických oblastech pak naleznete restaurace s tradiční čínskou, thajskou, indickou a mezinárodní kuchyní. Standardní menu v dobré restauraci pořídíte okolo 250 - 450 LKR. Pro stravování na Srí Lance platí podobné zásady jako jinde v Asii, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Malé restaurace kolem silnic však z hygienických důvodů nedoporučujeme, dají se zde však zakoupit různé balené potraviny a čerstvé ovoce. Ovoce nebo syrová zelenina by měly být před konzumací upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně. Doporučuje se pít vodu či jiné nápoje dodávané v plastikových lahvích či krabicích.

Honorární konzulát ČR
188, Vauxhall Street, P.O.Box 1626, Colombo 2
Tel.: +94 12423578, Fax: +94 12447854, Email: colombo@honorary.mzv.cz

Důležité informace

Celková situace na Srí Lance se v posledních měsících stabilizovala a země se díky své historii, památkám a přírodě stává stále oblíbenějším cílem zahraničních turistů. Bezpečnostní situace v zemi se zlepšila, ale vzhledem k dosud neukončené občanské válce a probíhajícím mírovým rozhovorům jsou některé severní části ostrova cizincům nepřístupné. Dodržujte základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. Také je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb) může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným".

Naše společnost nenese žádnou odpovědnost za zranění s následkem smrti, k němuž dojde v průběhu cesty. Rovněž si vyhrazujeme právo měnit, upravit nebo přecenit některý itinerář v důsledku nepředvídaných okolností ležících mimo sféru našeho vlivu, např. v případě cest do zakázaných oblastí, zrušení plánovaných letů, nepříznivých povětrnostních podmínek nebo jiných změn.