Výjezdová turistika | Myanmar | Itineráře a programy | Drahé kameny a šperky

Drahé kameny a šperky

Itineráře a programy

Barma je na drahé kameny zřejmě nejbohatší ze zemí jihovýchodní Asie, srovnatelná asi jen se Srí Lankou. Země je bohatá nejen na množství, ale i na druhy a kvalitu. Hlavní a nejznámější barmské kameny jsou podobně jako v Thajsku rubíny a safíry, ale také pak smaragdy, akvamaríny, barevné turmalíny, peridoty, lapis lazuli, chrysoberyl, granáty a mnohé jiné. Údajně se uvádí více než 30 druhů drahých kamenů vhodných ke šperkařskému zpracování. Jiná velká ložiska pak dávají kvanta jadeitu nejrůznější kvality od neprůhledných a znečištěných kusů vhodných k výrobě nejlevnějších suvenýrů až po nejkvalitnější tzv. imperiální jadeit. Kromě drahých kamenů oplývá Barma též mořskými i sladkovodními perlami.

Naleziště

Barmská mapa nalezišť různých drahých kamenů je pokrytá značkami téměř po celé ploše. Hlavní vydatné výskyty jsou hlavně na severu. Rubíny a safíry - hlavně Mogok (divize Sagaing), Monshu neboli Maingshu a Pyinlon (Šanský stát), smaragd - zejména Myadaung (stát Kayah). Jadeit se těží zejména na ložiscích ve státě Kachin. Dále Myanmar oplývá sladkovodními i mořskými perlami.

Kam smí cizinci

Nedávno ještě nesměli nikam, teď lze na zvláštní povolení navštívit Mogok (nocování bez tohoto povolení není dovoleno), vystavení trvá až dva měsíce. Ještě je možno získat povolení k návštěvě jadeitových dolů ve státě Kachin a případně na jednom nalezišti v Šanském státě, jinak vše další je cizincům zakázáno. Naše agentura vám rádo pomůže se získáním těchto povolení a připraví vám vaši cestu včetně kontaktů na obchodníky.

Obchodování

Stát se snaží držel monopol na export a prodej kamenů cizincům, kupování mimo státem licencované prodejny a obchodování s dealery není podporováno. Pro převoz kamenů a šperků přes hranice je nutný tzv. „voucher“ se jménem kupujícího, s uvedením ceny atd. Lze také koupit falešné kameny, zvláště skleněné imitace rubínů jsou připraveny pro turisty, kteří se nechali zlákat historkami o zbohatnutí na prodeji barmských drahokamů v Evropě.

Veletrhy

Stát tradičně organizoval veletrhy v Yangonu, třikrát za rok v zimě, vždy na přelomu února a března a v půli října. Naše agentura vám připraví vaši kontraktační cestu na tyto veletrhy.

Muzeum

Dává slušnou orientaci ve druzích a i nalezištích barmských drahých kamenů. Má pět sekcí: jadeit, drahé kameny, šperky, perly, minerály. Mnohé unikáty (největší přírodní perly, největší kus imperiálního jadeitu apod.). Vstupné 5,- USD. Je zde zakázáno fotografovat, fotoaparáty a kamery se musí nechat v úschově u vchodu.

Mogok - „Rubyland“

Ještě nedávno byl pro cizince zcela uzavřen. Nyní je přenocování povoleno jen na speciální povolení, nutno žádat min dva měsíce předem. Jsou zde k vidění nejrůznější typy dolování, hlavně ruční kopání, jámy, povrchové doly v patrech, tunely apod. Je zde celá řada trhů s kameny, hlavně Gem Market Min Thada, jihozápadně od centra blízko mostu Min Tada, na silnici Moe Meik Rd. Denně od 15 do 18 hod. Gem Market Peik Swae, denně dopoledne, severovýchodně od centra, při silnici Moe Meik Rd. směrem na Moe Mat. Odpoledne (jen asi od 12 do 14 hod.) jsou trhy s kameny v centru západně od motelu Mogok na Padamya Str., tento trh nemá název. V Mogoku není velké riziko, že se koupí falešný kámen (takové prodejce ihned vykáží z města), ale pozor, na rozdíl od Mandalaye a Yangonu jsou zde běžní prodejci bez vládní licence.