Výjezdová turistika | Guadeloupe | Důležité informace

Důležité informace

Guadeloupe

Kdy se vydat na cestu
Nejvhodnější dobou k návštěvě Guadeloupe je období sucha, zejména měsíce květen – červenec, kdy se teploty pohybují od 25 do 30°C.

Geografie a příroda
Guadeloupe je, spolu s Antiguou a Barbudou, Sv. Kryštofem a Nevisem a několika dalšími ostrovy, součástí souostroví Malé Antily. Nachází se přibližně 600 km od Jižní Ameriky. Ostrov svým tvarem připomíná rozevřená motýlí křídla, každé křídlo je tvořeno jedním ostrovem (ostrov Basse Terre a ostrov Grande Terre). Ostrovy jsou od sebe odděleny mangrovníkovým kanálem a řekou Riviere Salée. Východní ostrov Grande Terre (560 km2) je menší a spíše rovinatý s malebně zaoblenými kopci a rozlehlými pláněmi. Nachází se zde největší město a letiště Pointe-á-Pitre. Vápencový povrch ostrova přeje pěstování cukrové třtiny, jejíž plantáže pokrývají téměř celý ostrov. Jižní pobřeží je místním hlavním přímořským resortem, kde naleznete bílé písčité pláže, klidné laguny a populární místa k surfování. Na západním ostrově Basse Terre (950 km2) s hlavním městem stejného jména je povrch hornatější a příroda drsnější. Leží zde nejvyšší hora Guadeloupe – dřímající vulkán La Soufriére (1467 m). Příroda na Guadeloupe je rozmanitá, v nížinách se rozkládají mangrovníkové močály, pohoří jsou pokryta nádhernými deštnými lesy, které tvoří národní park o rozloze 17000 ha. Lesy Basse Terre se mohou pochlubit tropickými dřevinami jako jsou kaučukovníky či mohutné kaštany. Bujná vegetace (přes 3000 druhů stromů) poskytuje domov velkému množství exotických živočichů, mimo těch jedovatých, které na ostrově nenajdete. Na ostrovech můžete zahlédnout také mývaly, pelikány, kolibříky či střízlíky.

Klima a počasí
Na Guadeloupe panuje mírnější tropické podnebí se dvěma hlavními ročními obdobími. Suché, zvané "carême", trvá od půlky února do půlky července. Vlhké a deštivé počasí "l'hivernage" trvá po zbytek roku, kdy prší 14 dní v měsíci a vlhkost dosahuje 85 %. Nejvíce cyklonů a bouří je v září. Nejvyšší teploty 30-33 °C trvají od července do listopadu. Nejchladnějšími měsíci jsou únor – duben, kdy se teploty pohybují okolo 20°C. Pro aktuální předpověď počasí na Guadeloupe klikněte zde.

Jak se dostat tam a zpět
Letecky: Nejlepší přímé letecké spojení z Evropy na Guadeloupe je z Francie. Air France zajišťuje spojení z pařížského letiště Orly na guadeloupské mezinárodní letiště Guadeloupe Pôle Caraïbes, které leží 6 km od centra Pointe-à-Pitre. Let z Paříže trvá asi 8 hodin. Z USA a Kanady se létá na ostrov přímo s Air France nebo Air Canada (někdy s mezipřistáním v Portoriku). V oblasti Karibiku zajišťují přelety mezi jednotlivými ostrovy a ostrovem Guadeloupe letecké společnosti Air Martinique, Air Guadeloupe a LIAT. Lodí: Pravidelné lodní spojení funguje mezi ostrovy Guadeloupe a Martinik (4 hodiny), Guadeloupe a Dominica (2 hodiny) a Guadeloupe a Svatá Lucie (6 hodin). Jednou týdně můžete využít i pravidelnou linku mezi Francií a karibskými zámořskými departmenty (linku provozuje Compagnie Générale Maritime).

Vstup do země
Ostrovy Guadeloupe jsou součástí Francie (tj. Evropské Unie). Ke vstupu do země pro turistický pobyt do 90 dnů je třeba platný cestovní pas ČR, jehož platnost přesahuje plánovanou dobu pobytu o 6 měsíců.

Celní předpisy
Při příletu je nutné vyplnit celní deklaraci. Povoluje se pouze dovoz věcí osobní potřeby, šperků a parfémů v přiměřeném množství, 300 ks cigaret, 1,5 litrů alkoholu nebo 4 litrů vína. Celní kontroly jsou zaměřené na veškeré omamné látky a narkotika. Za pašování nebo výrobu narkotik a za pašování vzácných druhů fauny a flóry mohou být uloženy vysoké pokuty nebo i tresty odnětí svobody. Pro všechny turisty platí, že mohou vyvézt “větší” množství rumu.

Místní doprava
Letecky: individuálně lze zajistit přelety vrtulníkem. Autobusem: Guadeloupe má poměrně dobrou autobusovou dopravu, která zajišťuje spojení na hlavních tazích od 05:30 do 18:30 (v neděli jezdí autobusy méně často, do odlehlých oblastí pak vůbec). Většina linek začíná a končí v Pointe-à-Pitre. Jízdní řády nejsou moc dodržovány a autobusy vyjíždí většinou až se naplní. Zastávky jsou značeny modrým symbolem autobusu, mimo hlavní tahy ovšem platí, že si na autobus musíte mávnout. Taxi: vozidla taxi jsou velmi drahé a na ostrovech jich není dostatek, proto je dobré si je dopředu objednat. Stanoviště mají na letišti, v Pointe-à-Pitre, v Basse-Terre a u některých velkých hotelů. Pronájem aut a motocyklů: Asi nejlepším dopravním prostředkem k poznání krás ostrovů je zapůjčení automobilu. Na karibský standard jsou silnice výborné, jen v horách poněkud úzké. Jezdí se napravo a postačí vám český řidičský průkaz. Na dálnici kolem Pointe-à-Pitre je nejvyšší povolená rychlost 110 km/hod, na ostatních pak 80 km/hod. Několik půjčoven operuje na letišti a ve větších hotelech. Rádi vám zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám levné cestování v najatém automobilu s našim zkušeným řidičem / průvodcem. Buďte však připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn kvůli nenadálým komplikacím, jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, sesuvy půdy, nehody apod. Pronájem kol: Pro zatvrzelé sportovce je na ostrovech také možnost zapůjčit si horská kola.

Kultura a obyvatelé
Guadeloupe je centrem kreolské kultury v Karibiku, mísí se tu vlivy francouzské s těmi africkými, najdeme zde také vliv kultur východní a západní Indie. Nejviditelněji se to patrně odráží v architektuře, můžeme zde obdivovat francouzské koloniální budovy i hinduistické chrámy a svatyně. Nejpříjemněji však toto soužití kultur okusíme prostřednictvím místní proslulé kreolské kuchyně. Díky koloniální historii se většina obyvatel hlásí k římsko-katolickou církvi. Mezi další náboženství patří metodisté, svědci Jehovovi, adventisté, hinduisté či evangelíci. Oficiálním jazykem je francouzština, nicméně v mnoha domácnostech se stále hovoří kreolsky. Anglicky se domluvíte s obtížemi pouze v hotelech, proto si sebou raději přibalte francouzský slovník. Na Guadeloupe žije něco přes 450 000 obyvatel (67 % obyvatel je ve věku 15-64 let, 75 % obyvatelstva tvoří černoši a mulaté). Asi nejznámějším Guadeloupským rodákem je nositel Nobelovy ceny za literaturu Saint-John Perse (vlastním jménem Alexis Léger). Nobelovu cenu získal v roce 1960 za sbírku Anabase.

Svátky a oslavy
Hlavní událostí roku je svátek „Fête des Cuisinières“, který se koná na začátku srpna v Pointe-à-Pitre. Ženy v kreolských úborech (ty se skládají z široké barevné sukně, stejně barevné pokrývky hlavy, bíle halenky a šátku ovázaného kolem ramen) prochází městem ke katedrále s košíky plnými kreolských specialit, kde jim požehná biskup. Následuje banket a taneční zábava. Ve stejnou dobu se koná také Tour Cycliste de Guadeloupe (10 denní cyklistický závod). Oblíbený karneval se zde pořádá v týdnu, který končí popeleční středou a je velice oblíbenou zábavou. Ostrovy nezapomínají ani na proslulý Mardi-Gras.

Státní svátky a dny volna
01.01. – Nový rok
Velikonoce – přelom března a dubna
01.05. – Svátek Práce
08.05. – Den vítězství
Svatodušní pondělí – 40 den po osmém pondělí po Velikonocích
27.05. – Den zrušení otroctví
14.07. – Den Bastily
21.07. – Den Učenců
15.08. – Den Nanebevzetí Pany Marie
01.11. – Všech Svatých
11.11. – Den příměří
25.12. – Vánoce

Časové pásmo
GMT / UTC - 4 hodiny.

Míry a váhy, elektřina
Metrický systém. Elektrické napětí 220 V, 50-60 Hz (někde je nutný stabilizátor napětí, některé hotely mají napětí 110 V).

Měna
Oficiální měnou na Guadeloupu je euro, 1 EUR = 100 centů. Vyhněte se výměně peněz v hotelích, kde jsou kurzy o poznání horší než ve směnárnách a bankách. Na Guadeloupu není možné vyměnit české koruny. V malých městech nebo vesnicích je výměna peněz velmi těžká, často nemožná. Cestovní šeky je prakticky nemožné vyměnit mimo vetší města, ve kterých mají svou pobočku banky, které šeky mění na eura. Hotovost můžete vybrat také z bankomatů v hlavním městě, nákupních centrech a letišti. Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení
Návštěvníci směřující mimo větší města by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Platební karty přijímá většina hotelů, restaurací a obchodů, některé si účtují přirážku při platbě kartou (VISA, EC/MC, AMEX). Hotovost můžete vybrat také z bankomatů v hlavním městě, nákupních centrech a letišti. Limit pro výběr z bankomatu je velmi nízký, velmi často jsou bankomaty mimo provoz nebo jsou v provozu pouze v rámci otevírací doby banky.

Spropitné
Ponechání spropitného ve výši 5 - 10 % je obvyklé v lepších restauracích a hotelech (většinou bývá zahrnuto již v ceně). Spropitné bude obsluhou přijato s velkým povděkem. Měli byste počítat i se spropitným pro najaté řidiče a průvodce, zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy kostela / svatyně.

Nákupy
Nejvyhledávanějším suvenýrem je dozajista guadeloupský rum. Místní řemeslné výrobky a umělecké předměty jsou téměř výhradně vyráběny ručně a jsou velmi pěknými suvenýry za přijatelné ceny. Patří mezi ně panenky ze slámy a výrobky ze dřeva v africkém stylu. Vybrat si můžete i z široké nabídky exotického koření a radost uděláte i místní kávou. Ceny se liší podle lokalit v závislosti na ročním období a návštěvnosti daného regionu. Smlouvání při nákupech na tržištích je běžnou záležitostí, mělo by však probíhat s úsměvem a musí být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Úřední hodiny
Banky: Po-Pá 09:00-16:00, některé i v So 08.00-13.00. Úřady: Po-Pá 08:00-12:00 a 14:00-17:00. Pošta: Po-Pá 08:00-17:00 a v So 08:00-12:00 Obchody: Po-Pá 09:00-13:00, 14:00-17:00, v So 09:00-12:00, velká obchodní centra mají otevřeno po celý týden 09:00-20.00.

Telefony a internet
Na celém území Guadeloupe je rozvinutá síť místního operátora Digicel, roaming s českými operátory funguje bez problémů. Místní předplacené sim karty lze zakoupit od cca 15 EUR. Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty a telefonních budek na karty (Télécarte). Dříve než uskutečníte telefonát do zahraničí, zjistěte si telefonní tarify (zejména v hotelech). Sazby mohou být velmi vysoké, naskakují po několika tónech a často ke spojení vůbec nedojde. Internetové kavárny jsou dostupné ve větších městech (cca 3 EUR / 15 minut). Možné je také připojit váš notebook v každém dobrém hotelu buď modemem nebo místní sítí. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu pro vytáčené připojení a WiFi s jednotným tarifem z celého území (Wanadoo).

Důležitá telefonní čísla
Hasiči: 18
Policie: 17
Ambulance: 15
Námořní pomoc: 16

Oblečení
Počasí po celý rok si vyžaduje lehké bavlněné oblečení. Pro cesty do horských oblastí a vyšších nadmořských výšek, kde jsou dny teplé, ale rána a noci mohou být chladné, je nutné mít sebou teplé vrstvené oblečení a svetr. V případě návštěvy v období dešťů je nezbytnou součástí vybavení deštník nebo pláštěnka. Zabalte si také klobouk proti slunci, sluneční brýle, opalovací krém a repelent. Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky. Mimo hotelové komplexy není vhodné chodit pouze v plavkách. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Při vstupu do jakékoliv mešity si zujte boty a ponožky, ramena a kolena musejí být kryty oděvem. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví
Při cestování na Guadeloupe je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Přesto se zahraniční návštěvníci neubrání cestovnímu průjmu. U téměř všech cizinců se po několika dnech pobytu vyskytnou bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflóry v organismu a nikoli, jak se často návštěvníci domnívají, vlivem nějaké choroby. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů. V případě, že problémy neustávají, je nutno vyhledat lékařskou pomoc. Lékařská péče je na dobré úrovni (5 nemocnic, 20 klinik). Pokud nemluvíte francouzsky, je při návštěvě zdravotnického zařízení dobré mít sebou tlumočníka. Ošetření a léky je nutné hradit v hotovosti, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší. Všechny poplatky je nutné uhradit před ošetřením. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři (pojištění by mělo krýt i drahou záchrannou leteckou službu). Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Mezinárodní očkovací průkaz je lékařskými zařízeními uznáván, nicméně od českých občanů není vyžadováno žádné povinné očkování (mimo příjezdů z oblastí ohrožených žlutou zimnicí). Při plánované dlouhodobé návštěvě odlehlých oblastí doporučujeme očkování proti žloutence A a B. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz. Strom Manchineel je rostlina podobná jabloni s mírně jedovatou mízou, vyhněte se tedy kontaktu s listy a nejezte plody, stromy bývají označeny výstražným nápisem. V některých vodách, zejména řekách, se může vyskytovat Bilharziosis (parazitický červ), taková místa bývají označena. Při koupání v některých oblastech je nutno mít na paměti možnost výskytu žraloků a mořských ježků či žahavých medúz.

Stravování
Proslulou místní kuchyni si nesmíte nechat ujít. Máte možnost si pochutnat na francouzském „pain au chocolate“ stejně tak dobře jako na indickém kari. Do místní francouzsko-kreolské kuchyně vstupují africké prvky. Velmi oblíbené jsou ryby, které se připravují různými způsoby od grilování až marinovaní s použitím místního koření, jako zázvor, muškátový oříšek či vanilka. Mezi typické místní pokrmy patří accras (smažená směs připravená z ibišku, černého hrášku, pepře a soli), crabes farci (pikantní plněný krab) nebo colombo cabri (kozí maso na kari). Oblíbené jsou i lívanečky z tresky. Hodně se tu používá kozí mléko a kozí sýry, kuřecí maso, škeble, sladkovodní raci. Jako příloha je tu nejčastěji rýže nebo sladké brambory a také banány - smažené, pečené, vařené. Tou největší delikatesou je langusta nebo treska s avokádem. Na Guadeloupu je možné najít rychlé občerstvení, místní restaurace a hospody, obvyklé ceny za jedno teplé jídlo jsou mnohem vyšší než v ČR. Pro stravování na Gauadeloupu platí podobné zásady jako jinde ve světě, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Stravovat se můžete i na ulici a ochutnat tak levně některé místní speciality. Téměř po celý rok je běžně k dostání tropické ovoce, jako je ananas, avokádo, mango, banány apod. Ovoce nebo syrová zelenina by měly být před konzumací upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím. Místní pivo Carib (z Trinidadu) je také dobré. Lihovin se vyrábí několik druhů, k oblíbeným patří místní kvalitní rum (0,7 l cca 7 EUR). Populární jsou i punče a importovaná vína. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně. Doporučuje se pít pouze balené nápoje, které jsou běžně k dostání (1,5 l vody cca 1,5 EUR).

Velvyslanectví České republiky
Calle Los Cedros, Qta. Isabel, Urbanización Country Club, Caracas 1060, Venezuela
Tel.: +58 2122611746, Fax: ++58 2122618528, Email: caracas@embassy.mzv.cz

Důležité informace
Bezpečnostní situace je srovnatelná s pevninskou Francií. Vzhledem k nárůstu počtu teroristických útoků v oblíbených turistických letoviscích ve světě, a to i v dosud bezpečných zónách, je nutná obezřetnost i ve vyhlášených turistických oblastech na Guadeloupu. Turistické oblasti jsou relativně velmi bezpečně a cizinci se zde nemají čeho obávat ani v nočních hodinách. Přesto mějte na paměti základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. Některá místa na ostrově nejsou cizincům vůbec přístupná a musí se respektovat i jiné zvyklosti - nezbytný je dobrý místní průvodce. Veřejným shromážděním, zvláště pokud hrozí policejní zásah, je lépe se vyhnout. Fotografovat a natáčet ozbrojené síly a některá citlivá místa je výslovně zakázáno. Před koupáním se vždy informujte na bezpečnost konkrétní pláže. Nekoupejte se bez plavek. Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb) může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným".

Naše společnost nenese žádnou odpovědnost za zranění s následkem smrti, k němuž dojde v průběhu cesty nebo expedice. Rovněž si vyhrazujeme právo měnit, upravit nebo přecenit některý program nebo itinerář v důsledku nepředvídaných okolností ležících mimo sféru našeho vlivu, např. v případě cest do odlehlých oblastí, zrušení plánovaných letů, nepříznivých povětrnostních podmínek nebo jiných změn.