Výjezdová turistika | Mayotte | Důležité informace

Důležité informace

Mayotte

Kdy se vydat na cestu, klima
Na Mayotte se dá cestovat po celý rok, nejvhodnějším obdobím je však období sucha od června do října. Cestování může také být nepohodlné v průběhu Ramadánu.

Geografie a příroda
Malé souostroví s hlavním ostrovem Mayotte leží v Indickém oceánu, severozápadně od ostrova Madagaskar. Je to vulkanický ostrov známý svojí krásou a plantážemi koření. Souostroví Mayotte se skládá ze tří ostrovů, z centrálního ostrova Grande Terre (356 km2), kde leží největší město Mamoudzou s přilehlou průmyslovou zónou. Dále pak z Petite Terre (18 km2), na kterém se nachází letiště a hlavní město Pamadui. A konečně z ostrova Dzaoudzi. Nejvyhledávanější turistickou atrakcí je zdejší moře s množstvím ostrůvků a lagun. Pestrostí svého podmořského života nadchne vyznavače potápění i šnorchlování. Na 157 kilometrech korálového útesu, který ostrovy obklopuje, naleznete více než 600 druhů ryb. Milovníkům procházek ostrovy nabízí sopečné kopce s nejvyšší sopkou Mount Benara (653 m), ale také pole plná hřebíčku, vanilky a skořice. Zajímavostí ostrova je rostlina ylang ylang s vonnou silicí, ze které se vyrábí parfémy. Z fauny můžete obdivovat netopýry, endemické lemury, velryby či mořské želvy. Z flóry vás okouzlí staleté baobaby nebo více jak 50 druhů orchidejí.

Klima a počasí
Na ostrově panuje tropické podnebí, období dešťů je během severovýchodních monzunů (od listopadu do května) s teplotami okolo 27°C. Období sucha trvá od května do listopadu s teplotami okolo příjemných 23°C. Pro aktuální informace o počasí klikněte zde.

Jak se dostat tam a zpět
Letecky: Letecké spojení na ostrov Mayotte zajišťuje z Evropy Air France, Air Austral přes Réunion, Kenya Airways přes Nairobi a Air Madagascar přes Madagaskar. Pro spojení mezi ostatními ostrovy lze také využít African Express Airways, Air Mozambique, Air Seychelles a Comores Aviation. Lodí: Dopravit se lodí na ostrov je složité a poměrně nákladné, protože místní úřady drží pevné ceny a nelze smlouvat. Jediné vhodné spojení je s Komorskými ostrovy, kdy vás plavba na ostrov Moroni přijde na cca 85 EUR.

Vstup do země
Ostrov Mayotte je součástí Francie (tj. Evropské Unie). Ke vstupu do země pro turistický pobyt do 90 dnů je třeba platný cestovní pas ČR, jehož platnost přesahuje plánovanou dobu pobytu o 6 měsíců.

Celní předpisy
Povoluje se pouze dovoz věcí osobní potřeby a šperků v přiměřeném množství, 200 ks cigaret (nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku), 1 litru alkoholu nebo 2 láhví whisky, 2 litrů vína, 50 ml parfému nebo 100 ml toaletní vody a zboží do hodnoty ekvivalentu 175 EUR. Je zakázáno dovážet živočišné výrobky jako maso, masné výrobky, mléko a mléčné výrobky. Ostrov si chrání své bohatství, platí tedy přísný zákaz vývozu korálů a schránek mořských živočichů. Celní kontroly jsou zaměřené na veškeré omamné látky a narkotika. Za pašování nebo výrobu narkotik a za pašování vzácných druhů fauny a flóry mohou být uloženy vysoké pokuty nebo i tresty odnětí svobody.

Místní doprava
Letecky: Místní letecké spojení mezi Komorskými ostrovy a ostatními ostrovy v oblasti zajišťuje Comores Aviation, Air Austral a Air Madagascar. Výhodné je si zakoupit mezinárodní letenku a místní lety dohromady, dá se tak ušetřit až 50% z ceny místních letů. Letištní taxy jsou zahrnuté v ceně letenky. Autobusem: Neklimatizovanými starými autobusy a dodávkami lze cestovat pouze po hlavních cestách. V období dešťů je mnoho cest nesjízdných. Autobusy odjíždějí až se sejde dostatek lidí a řidič uzná, že lidí je opravdu dost. Můžete mít štěstí a jet ihned, anebo můžete čekat i několik hodin. Mimo hlavní město odjíždějí autobusy většinou pouze ráno. Lodí: V provozu jsou trajekty mezi Mamoudzou a Dzaoudzi (06:00 – 22:30, každou půl hodinu, plavba 15 minut). Jako trajekty zde fungují relativně malé lodě a v případě rozbouřeného moře může být doprava na nich nebezpečná. Taxi: V místě můžete cestovat starými taxíky (v Mamoudzou cca 1 EUR), rikši nebo mikrobusy a poté, co dokončíte povinné smlouvání, je jízdné velmi levné. Všechny taxíky nemají taxametr a řidiči nerozumí anglicky. V Mamoudzou jsou hned tři hlavní stanoviště taxi, z přístavního můžete vyrazit na jih, pro jízdy na sever hledejte vozy na Avenue Adrian-Souli, pro centrální oblast ostrova hledejte taxi na Place du Marché. Pronájem aut a motocyklů: V některých hotelech si lze zapůjčit horská kola, malé motorky (125 ccm) a čtyřkolky. Rádi vám také zprostředkujeme zapůjčení automobilu od renomovaných společností. Pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám levné cestování v najatém terénním automobilu s našim zkušeným řidičem / průvodcem. Rádi vám zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Buďte však připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn díky nenadálým komplikacím jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, sesuvy půdy, nehody apod.

Kultura a obyvatelé
Přes 90% obyvatel jsou muslimové, což určuje kulturu Mayotte. Muži nosí dlouhé bílé róby ve svahilštině zvané kanzus, na hlavách pak mají pokrývku nazvanou kofias. Ženy mimo své domovy zakrývají i hlavu. Jejich domovy jsou velmi barevné, vyzdobené pestrými látkami a zlatě zdobeným nábytkem. Vyobrazení Mekky nechybí v žádné domácnosti. Centrem života každé vesnice či města je náměstí, kde muži ve stínu stromů sedí nad silnou arabskou kávu, diskutují o politice a náboženství a hrají domino. Oficiálním jazykem je francouzština, kterou hovoří asi 35% obyvatel. Zbytek se domlouvá mahorsky se svahilským dialektem.

Svátky a oslavy
Hlavní oslavy a svátky na Mayotte jsou určeny muslimským lunárním kalendářem a jejich data se tedy každý rok mění. Největším svátkem je konec Ramadánu. Dalším velmi důležitým dnem je Id-al-Haj, který označuje začátek poutě do Mekky.

Státní svátky a dny volna
01.01. – Nový rok
08.05. – Den zrušení otroctví
01.05. – Svátek Práce
25.05. – Den osvobození Afriky (založení OAU 1963)
08.07. – Den nezávislosti
14.07. – Den Bastily

Časové pásmo
GMT / UTC + 3 hodiny.

Míry a váhy, elektřina
Metrický systém. Elektrické napětí 220 V, 50 Hz (někde je nutný stabilizátor napětí). V některých oblastech není dosud zavedena elektřina.

Měna
Oficiální měnou na Mayotte je euro, 1 EUR = 100 centů. Vyhněte se výměně peněz v hotelích, kde jsou kurzy o poznání horší. Na ostrově neexistují směnárny, peníze lze tedy měnit jen v některých bankách. Na Mayotte není možné vyměnit české koruny. V malých městech nebo vesnicích je výměna peněz velmi těžká, často nemožná. Cestovní šeky je prakticky nemožné vyměnit. Hotovost můžete vybrat také z bankomatů (pouze VISA) v hlavním městě, nákupních centrech, poštách a benzínových pumpách. Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení
Návštěvníci směřující mimo hlavní město by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Platební karty přijímá většina hotelů a luxusních restaurací a obchodů, některé si účtují přirážku při platbě kartou (VISA, ostatní jsou akceptovány jen výjimečně). Hotovost můžete vybrat také z bankomatů v hlavním městě, nákupních centrech, poštách a benzínových pumpách. Limit pro výběr z bankomatu je velmi nízký, velmi často jsou bankomaty mimo provoz nebo jsou v provozu pouze v rámci otevírací doby banky.

Spropitné
Ponechání spropitného ve výši 5 - 10% je obvyklé v lepších restauracích a hotelech (většinou bývá zahrnuto již v ceně). Spropitné bude obsluhou přijato s velkým povděkem. Měli byste počítat i se spropitným pro najaté řidiče a průvodce, zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy kostela / mešity.

Nákupy
Místní řemeslné výrobky a umělecké předměty jsou dováženy z Madagaskaru, kde jsou téměř výhradně vyráběny ručně a jsou velmi pěknými suvenýry za přijatelné ceny. Patří mezi ně ručně vyrobená keramika, předměty vyřezávané ze dřeva a další ručně vyráběné umělecké předměty, tradiční obrazy, tapisérie, tradiční oblečení lamba, vyšívané ubrusy, šperky ze stříbra a drahých kamenů, opracované drahé kameny, dekorativní předměty z mušlí, rákosí, rafie a slámy, ručně vyráběný papír se sušenými květy. Tradičními suvenýry z Mayotte je koření, čerstvá skořice, hřebíček a vanilka. Nekupujte předměty vyrobené z želvích krunýřů, či schránek jiných mořských živočichů, jsou chráněny a jejich vývoz je zakázán. Nákupy trvanlivých potravin a spotřebního zboží, kromě hlavního města, jsou značně omezené. Smlouvání při nákupech je běžnou záležitostí, musí však probíhat s úsměvem a být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Úřední hodiny
Banky: Po-Pá 08:00-12:00 a 13:30-15:00. Úřady: Po-Pá 08:00-12:00 a 13:30-15:00. Pošta: Po-Pá 08:00-17:00 a v So 08:00-11:00 (známka na pohled stojí 0,64 EUR, neplatí zde francouzské známky). Obchody: Po-Pá 08:30-17:00, supermarkety až do 19:00, některé mají otevřeno i v sobotu. V době Ramadánu jsou restaurace zavřené a obchody jsou otevřeny od 07:00 do 12:00.

Telefony a Internet
Na celém území Mayotte je rozvinutá síť místních operátorů (SFR, Orange), roaming s některými českými operátory funguje bez problémů. Místní předplacené sim karty lze zakoupit za cca 15 EUR. Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty a telefonních budek (France Telecom, karty na 10 EUR). Dříve než uskutečníte telefonát do zahraničí, zjistěte si telefonní tarify (zejména v hotelech). Sazby mohou být velmi vysoké, naskakují po několika tónech a často ke spojení vůbec nedojde. Internetové kavárny jsou dostupné pouze v Mamoudzou (mají otevřeno pouze přes den od pondělí do pátku, cca 3 EUR / 15 minut). Možné je také připojit váš notebook v každém dobrém hotelu buď modemem nebo místní sítí. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu pro vytáčené připojení a WiFi s jednotným tarifem z celého území (např. Wanadoo). V některých oblastech doposud nebyly zavedeny pevné telefonní linky.

Důležtá telefonní čísla
Hasiči: 18
Policie: 17
Ambulance: 15
Námořní pomoc: 16

Oblečení
Počasí po celý rok si vyžaduje lehké oblečení. Pro cesty v zimním období a pro cesty do vyšších nadmořských výšek, kde jsou dny teplé, ale rána a noci mohou být chladné, je nutné mít sebou teplé vrstvené oblečení a svetr. V případě návštěvy v období monzunových dešťů je nezbytnou součástí vybavení deštník nebo pláštěnka. Zabalte si také klobouk proti slunci, sluneční brýle, opalovací krém a repelent. Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky. Mayotte je muslimskou zemí, proto by ženy neměly nosit krátké šortky nebo šaty. Nekoupejte se bez plavek. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Při vstupu do jakékoliv mešity si zujte boty a ponožky, ramena a kolena musejí být kryty oděvem. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví
Při cestování na Mayotte je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Přesto se zahraniční návštěvníci neubrání cestovnímu průjmu. U téměř všech cizinců se po několika dnech pobytu vyskytnou bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflóry v organismu a nikoli, jak se často návštěvníci domnívají, vlivem nějaké choroby. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů. V případě, že problémy neustávají, je nutno vyhledat lékařskou pomoc. Lékařská péče je na dobré úrovni. Nicméně se jedná o rozvojovou zemi, kde opatrnosti není nikdy nazbyt. Ošetření a léky je nutné hradit v hotovosti, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší. Všechny poplatky je nutné uhradit před ošetřením. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři (pojištění by mělo krýt i drahou záchrannou leteckou službu). Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Mezinárodní očkovací průkaz je lékařskými zařízeními uznáván, nicméně od českých občanů není vyžadováno žádné povinné očkování (mimo příjezdů z oblastí ohrožených žlutou zimnicí). Při plánované dlouhodobé návštěvě odlehlých oblastí doporučujeme očkování proti tetanu a žloutence A. Při dlouhodobém pobytu mimo navštěvované oblasti existuje na pobřeží celoroční riziko nákazy malárií (ve vnitrozemí pouze v období dešťů), horečkou dengue a virem chikungunya. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz. Při styku se zvířaty hrozí riziko nákazy vzteklinou (zvláště ve večerních hodinách). Při koupání v některých oblastech je nutno mít na paměti možnost výskytu žraloků a mořských ježků či žahavých medúz.

Stravování
Hlavním jídlem na ostrově je cassava (svahilsky mhogo), je to pokrm vzhledem připomínající rozmačkané brambory, který bohužel nemá téměř žádnou chuť. Pokrmy z vepřového zde nehledejte, ty jsou pro muslimi tabu. Dary moře na pobřeží jsou vynikající a levné. Po celém Mayotte je možné najít místní restaurace a hospody, obvyklé ceny za menu se pohybují okolo 10-15 EUR, v hotelech pak 20-50 EUR. Pro stravování na Mayotte platí podobné zásady jako jinde ve světě, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Stravovat se můžete i na ulici a ochutnat tak levně některé místní speciality. Téměř po celý rok je běžně k dostání tropické ovoce jako je mango, líčí, banány, kokosové ořechy. Ovoce nebo syrová zelenina by měly být před konzumací upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím. Pokud zajdete na čaj, tak si určitě pochutnáte na šálku ochuceném citrínovou trávou nebo zázvorem. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně. Doporučuje se pít pouze balené nápoje, které jsou běžně k dostání. Plechovka piva stojí asi 3 EUR, coca-cola 2-3 EUR, láhev vody 2-3 EUR.

Velvyslanectví České republiky v Etiopii
Maj. Gen. Damtew Road, P.O.Box 3108, Kirkos Kifle Ketema, Kebele 15, House No. 29, Addis Ababa
Tel.: +251 11516382, Fax: +251 11513471, Email: addisabeba@embassy.mzv.cz

Důležité informace
Hrozba teroristických útoků na Mayotte je nízká. Vzhledem k nárůstu počtu teroristických útoků v oblíbených turistických letoviscích ve světě, a to i v dosud bezpečných zónách, je však obezřetnost určitě na místě i na Mayotte. Ve srovnání s jinými africkými státy je na Mayotte relativně velmi bezpečně. Cizinci se zde nemají čeho obávat ani v nočních hodinách. Přesto mějte na paměti základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. Některá místa na ostrově nejsou cizincům vůbec přístupná a musí se respektovat i jiné zvyklosti - nezbytný je dobrý místní průvodce. Veřejným shromážděním, zvláště pokud hrozí policejní zásah, je lépe se vyhnout. Fotografovat a natáčet ozbrojené síly a některá citlivá místa je výslovně zakázáno. Před koupáním se vždy informujte na bezpečnost konkrétní pláže. Nekoupejte se bez plavek. Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb) může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným".

Naše společnost nenese žádnou odpovědnost za zranění s následkem smrti, k němuž dojde v průběhu cesty nebo expedice. Rovněž si vyhrazujeme právo měnit, upravit nebo přecenit některý program nebo itinerář v důsledku nepředvídaných okolností ležících mimo sféru našeho vlivu, např. v případě cest do odlehlých oblastí, zrušení plánovaných letů, nepříznivých povětrnostních podmínek nebo jiných změn.