Výjezdová turistika | Macao | Nejnavštěvovanější místa

Nejnavštěvovanější místa

Macao

Historické centrum a ruiny chrámu sv. Pavla
Staré centrum vystavěné v portugalském stylu stále odolává moderní zástavbě a láká k posezení v některé z místních restaurací, nabízející původní kuchyni s čínskými a portugalskými prvky. Centrum je díky unikátním památkám zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Je poměrně malé, proto není problémem obejít jej pěšky, zabere vám to asi 2 hodiny. Právě zde si vychutnáte neuvěřitelný mix jihoevropské architektury, portugalských nápisů a čínských reálií. Ulice i štíty obchodů nesou hlavní pojmenování v portugalštině, až poté následuje čínský popis a v některých případech i anglický. V samém srdci historického centra Macau spatříte monumentální fasádu chrámu sv. Pavla, který byl postaven na počátku 17. století jako první jezuitský kostel v Číně a podnes jsou pozůstatky chrámu nejznámější a nejpopulárnější památkou v Macau. Jeho stavba započala roku 1602 pod vedením italského jezuity ve spolupráci s japonskými křesťanskými umělci, kteří sem uprchli před feudální perzekucí v Nagasaki. Původně byl chrám zasvěcen Matce Boží, ale dnes je známý spíše jako chrám sv. Pavla. Roku 1835 chrám až do základů vyhořel a z původní majestátní stavby zbyla pouze fasáda, schodiště, bronzová socha misionáře a náznaky bočních stěn. Roku 1991 prošly ruiny rozsáhlou rekonstrukcí. Průčelí je rozděleno do tří částí, za nimiž se nacházely tři lodi chrámu. Celé průčelí je bohatě zdobeno bronzovými sochami a rytinami, které jsou mnohdy ovlivněny japonskou kulturou (Panna Marie bojující s drakem).

Náměstí Largo do Senado a historické kostely Macaa
Srdcem Macaa je náměstí Largo do Senado obklopené množstvím honosných koloniálních budov. Toto malebné náměstí je často místem, kde se pořádají veřejné akce a oslavy. V budově Leal Senado nyní sídlí městská správa. Dále zde stojí starý útulek pro sirotky a prostitutky Santa Casa de Misericordia. Z náměstí můžete pěšky vyrazit na procházku historickým centrem města. V okolí je celá řada obchodů a obchůdků, kde naleznete vše od macajských specialit až po slavné značky západních návrhářů. Krásnou ulicí je Avenida de Praia Grande s elegantními a okázalými koloniálními domy, které jsou i v dnešní době stále ve výborném technickém stavu. Mezi nejhezčí domy patří historická rezidence guvernéra, která ale bohužel není přístupná veřejnosti. Na rohu ulice Avenida do Dr. Mario Soares stojí pomník Jorge Alvarese, prvního portugalského mořeplavce, který přistál na území Číny. Vliv Portugalska a jeho roli pro historii města připomínají budovy v evropském barokním stylu v nedalekém okolí náměstí – kostel sv. Vavřince, seminář a kostel sv. Josefa, kostel sv. Augustina, kostel sv. Dominika a kostel sv. Antonína. Všechny tyto kostely jsou na Seznamu světového dědictví UNESCO a jistě stojí za prohlídku.

Avenida da República
Spolu s Avenida da Praia Grande a Rua da Praia do Bom Parto tvoří oblouk okolo nejjižnější, nejkrásnější a zároveň nejstarší části poloostrova. Na této ulici se nachází několik úchvatných koloniálních vil, které, bohužel, nejsou přístupné veřejnosti. Například zde můžete vidět světoznámou budovu Pousada de Sao Tiago, jejíž přístupové schodiště vede skrz mohutné zdi ruin pevnosti Barra, nebo proslavený hotel Bella Vista, který je nyní sídlem portugalského konzulátu a dále velmi zdobný palác Santa Snacha, bývalou rezidenci portugalských guvernérů v Macau, jejž dnes slouží pro ubytovávání státních návštěv.

Chrám A – Ma
Chrám byl postaven před 500 lety a je považován za jeden z nejstarších v Macau. Podle legendy se chtěla nechat chudá dívka A-Ma převézt přes zátoku do Guangzhou a o pomoc požádala loď bohatého kupce, který ji hrubě odmítl. K převozu se jí nabídl chudý rybář. Během cesty došlo k prudké bouři a loď bohatého obchodníka byla rozmetána na kusy, kdežto rybářova loď doplula bezpečně k pevnině. Tam dívka vystoupila na horu Barra a obklopena zářící aurou vystoupila na nebesa. Na tomto místě pak nechal rybář vystavět chrám. Stavba, kterou můžete obdivovat dnes, ale pochází až z počátku 17. století. U hlavního vchodu se nachází velký kámen s barevným reliéfem, který znázorňuje „lorchu“, tradiční plachetnici Jihočínského moře. V době oslav festivalu A-Ma (někdy mezi koncem dubna a začátkem května) sem věřící konají pouť.

Chrámy Na Tcha, Nu Wa a Hong Kung
Chrám Na Tcha je buddhistický a taoistický chrám postavený roku 1888, který je zasvěcen božstvu Na Tcha, aby zastavilo mor, který měl v té době řadu obětí. Jedná se o jednoduchý chrám postavený v čínském stylu s jednou nevelkou, šedě vymalovanou místností, která je zdobena ornamenty a malbami. Chrám se nachází za ruinami sv. Pavla. Roku 2005 byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Ve stejném roce jako chrám Na Tcha byl postaven i další zajímavý chrám ve městě – chrám Nu Wa. Ten je pro změnu zasvěcen bohyni Nu Wa, která dle legendy oddělila zemi od nebes a bývá tudíž označována jako Bohyně – Tvůrce, a dračí matce Yuecheng. Chrámu se někdy přezdívá chrám Skalního božstva, protože nad jeho branou se nachází dvojverší oslavující „skalního strážce Lotosové hory“. Chrám Hong Kung se nachází na rušném náměstí mezi ulicemi Rua das Estalagens a Rua de Cinco de Outubro. Byl postaven roku 1750 a poté mnohokrát přestaven. Je zasvěcen Bohu války a bohatství Kwan Tai, který v chrámu sedí na oltáři obklopen obrazy jeho syna a rodiny. Chrám je vyzdoben překrásnými dřevořezbami.

Pevnost Monte a muzeum Macaa
Pevnost známá také pod jmény Fortaleza do Monte či Mount Fort se nachází na kopci nad městem. Byla postavena jezuity mezi lety 1617 a 1626 jako součást komplexu Matky Boží (který zahrnoval mimo jiné i chrám sv. Pavla) a jejím úkolem bylo chránit město a hlavně majetek jezuitů před možnými útoky. Velký okamžik slávy této pevnosti přišel roku 1622, kdy bylo Macao napadeno Holanďany. Pevnost útoku odolala a Holanďané byli zahnáni na útěk. Od té doby již děla v pevnosti nikdy nevystřelila. Veřejnosti byla otevřena roku 1966. Dodnes jsou patrné mohutné hradby, na nichž jsou umístěna stará děla. Vzhledem ke své poloze na kopci v srdci města je vynikající pro procházky s krásnými výhledy (při dobrém počasí je možno dohlédnout až na čínskou pevninu). Místními je tento kopec s krásným parkem oblíbeným místem pro odpočinek, jogging a pikniky. Pod pevností můžete navštívit Muzeum Macaa s expozicemi o životě Portugalců a Číňanů. Návštěvníkům je zde popsána historie Macaa od příchodu portugalských kupců až do dnešní doby. Přiblíženy jsou taktéž jedinečné tradice poloostrova.

Pevnost a maják Guia
Na nejvyšším položeném místě v Macau, na kopci nad městem byla v roce 1637 postavena pevnost a následně i maják Guia, jenž je podnes důležitým orientačním bodem pro lodě. Je odtud překrásný panoramatický výhled na celé Macao a nedaleké ostrovy. Pevnost původně sloužila k obraně hranice s Čínou, v roce 1865 k ní přibyl maják. Výzdoba kaple v pevnosti je opět důkazem soužití obou kultur – prolínají se zde čínské i západní prvky. V sousedství se krčí malá kaplička a pahorek protíná několik nenáročných stezek. Za návštěvu stojí také Starý protestantský hřbitov nacházející se v rohu Camõesových zahrad. Jsou zde k vidění náhrobky prvních kolonistů. Z významných osob, které jsou zde pochovány, můžeme jmenovat například prvního protestantského misionáře Roberta Morrisona, poručíka Fitzgeralda nebo umělce George Chinneryho.

Macajská věž a centrum Fisherman´s Wharf
Celému Macau dominuje nepřehlédnutelná, 338 metrů vysoká Macajská věž, ze které můžete za dobrého počasí dohlédnout až na Hongkongské ostrovy. Návštěva této věže chce ale dostatek odvahy, protože lidé jsou přemísťováni v prosklených výtazích a také restaurace v horním patře má prosklené podlahy. Není to tedy nic pro osoby trpící závratěmi. Vynechat byste v Macau neměli ani návštěvu tematického komplexu Fisherman´s Wharf neboli Rybářovo molo. Na ploše 92 900 metrů čtverečních bylo vybudováno mnoho atrakcí s nejrůznějším zaměřením. Část Dynasty Wharf je vyhrazena k jídlu, v East Meets West vybuchuje umělá sopka a projet se můžete v důlních vozících, zatímco Children´s Fort je určena pro rodiny s dětmi. Vstup je volný.

Taipa House museum
Nejzajímavějším a nejhezčím místem k návštěvě na ostrově Taipa je toto netradiční muzeum, které se nachází v pěti limetkově zelených vilách postavených na břehu moře. Domy byly postaveny na počátku 20. století bohatými obyvateli Macaa jako letní rezidence. Dvě jsou dnes využívány pro reprezentativní účely a pro konání recepcí a ve třech se nacházejí stálé sbírky muzea. V Domě portugalských regionů (Casa das Regiões de Portugal) se můžete seznámit s příklady tradičního oblečení a zvyků v Portugalsku. Dům Ostrovů (Casa das Ilhas) nabízí pohled na historii ostrovů Taipa a Coloane s přihlédnutím k ostrovnímu tradičnímu hospodářství: rybaření a výroba ústřicové omáčky, krevetové pasty a ohňostrojů. Poslední z domů se nazývá Macajský dům (Casa Macanese), který je zařízen v místním stylu jako rezidence obyčejné rodiny z počátku 20. století. Nachází se zde typický nábytek z černého dřeva, sošky a obrázky svatých vyrobené ve stylu čínského cloisonné (drátkový email) a vše působí dojmem, že obyvatelé domu si jen před malou chvilkou odskočili něco zařídit.

Vesnice Coloane
Ve vesnici na ostrově Coloane se snoubí portugalské a kantonské vlivy a právě zde je možné si udělat představu o Macau, jaké bývalo za dob portugalských kolonizátorů. Ještě na počátku 20. století byla tato oblast rájem pirátů. Poté zde vznikla rybářská vesnice, jejíž poklidný půvab lze vnímat dodnes. Ačkoliv již hlavním zdrojem obživy pro místní není rybolov, ale turistický ruch, stále se návštěvníci rádi toulají po křivolakých uličkách lemovaných malými domky a po rušném Macau si dopřávají doušky čerstvého vzduchu a klidu. V dnešní době je Coloane ideální zejména pro milovníky pláží, výletů a golfu.

Kasina
Vzhledem k tomu, že Macao je jediným místem v celé Číně, kde jsou hazardní hry legální, je Macao doslova hráčským rájem. Většina kasin v Macau je umístěna podél pobřeží jižní a jihovýchodní části poloostrova a obvykle bývají otevřena 24 hodin denně. Minimální věk pro vstup do kasina je 18 let (21 pro obyvatele Macaa). Ve všech kasinech je naprostý zákaz fotografování. Mužům není dovolen vstup v krátkých kalhotách (ani v případě tříčtvrteční délky) a v nátělníku. Vždy je nutné mít kalhoty dlouhé a přes triko alespoň košili. Ženám v krátkých kalhotách či triku bez rukávů je rovněž vstup zakázán. Přísná pravidla platí i pro obuv, nebudete vpuštěni v tzv. žabkách a jiné plážové obuvi. Velmi hezkým kasinem je například Wynn Macau, kde se večer konají představení zpívajících fontán nebo drobné ohňostroje či známé kasino Lisboa, kde na vás v labyrintu klubů a hracích místností dýchne nálada starých časů. Nabídka různého hráčského vyžití se neustále rozrůstá a obměňuje a návštěva zdejších kasin patří rozhodně k aktivitám, které by si žádný návštěvník Macaa neměl nechat ujít.