Výjezdová turistika | Indonésie | Důležité informace

Důležité informace

Žádost o vízum
Indonésie

Kdy se vydat na cestu
Nejlépe je navštívit Indonésii v období sucha od května do října. Tropické vedro je zmírňováno mořskými větry. Pobřežní roviny mají v průměru 28°C a teplota klesá přibližně o 1/2°C na každých 300 m stoupání. Mezi nejdelším a nejkratším dnem v roce je rozdíl pouhých 48 minut. Listopad až únor jsou nejvlhčí měsíce, od března do října převažuje slunečné počasí. V období dešťů (říjen – duben) může být cestování v některých částech Indonésie obtížné vzhledem ke špatné infrastruktuře a terénu.

Geografie a příroda
Indonésie sousedí s Malajsií a Papuou-Novou Guinejí. Indonésie je rozlehlé souostroví procházející rovníkem a rozprostírající se mezi dvěma oceány - Indickým a Tichým. Toto obrovské souostroví je největší na světě, má rozlohu 2 027 087 km2 a zahrnuje 17 508 ostrovů (z toho více jak 6000 obydlených). Celou Indonésií, od západního pobřeží Sumatry přes Jávu, Bali, Nusa Tenggaru a ostrovy Banda a Maluku, se táhne pásmo aktivních a vyhaslých vulkánů až k pobřeží severovýchodního Sulawesi. Více než dvě třetiny rozlohy země pokrývají lesy a džungle, pouze 10 % země je obděláváno. Indonésie je bohatá na rozmanitosti fauny a flóry. Souostroví je domovem slonů, tygrů, leopardů a známých orangutánů. Vodní želvy naleznete v okolí Bali a největší květinu světa Rafflesii pak na Sumatře. Na ostrovech Papua, Jáva, Kalimantan, Sulawesi a Sumatra se nacházejí národní parky, jako např. Komodo - chránící komodského draka. Unikátní příroda a deštné pralesy však mizí závratnou rychlostí v důsledku vysoké těžbě dřeva.

Klima a počasí
Indonésie se rozléhá v okolí rovníku, proto je její průměrná teplota
31 °C stejná jak v období sucha (květen - září), tak i v období monzunových dešťů (říjen - duben). Teplota klesá s nadmořskou výškou a směrem do vnitrozemí. Pro aktuální informace o počasí klikněte zde.

Jak se dostat tam a zpět
Letecky: nejsnadnější a nejlevnější spojení je do Jakarty, komplikovanější pak do Denpasaru na Bali. Mezinárodní odletová taxa je 100 000 IDR. Pozemní cestou: v Inodnésii jsou k dispozici tři pozemní přechody, Entikong mezi Kalimantanem a Sarawakem, Motoain mezi Západním a Východním Timorem a na cestě mezi Sentani v Papui a Vanimo v Papui-Nové Guineji. Lodí: nejvíce lodních spojení je k dispozici mezi Malajsií a Sumatrou, rychlé lodě jsou pak k dispozici mezi Penangem a Medanem. Další spoje operují mezi Sumatrou a Malakou a mezi Johor Bahru a ostrovy Riau. Rychlé lodě také operují mezi Kalimantanem a Sabahem.

Vstup do země
Platný cestovní pas s vyznačeným vízem, jehož platnost přesahuje platnost víza o 6 měsíců. Víza jsou udělována občanům ČR za poplatek 850 CZK zpravidla do tří dnů od podání žádosti. K podání žádosti je potřeba váš pas, vyplněná žádost a jedna fotografie. Při podání žádosti o vízum vyžaduje velvyslanectví potvrzení o zajištění ubytování na území Indonésie a předložení zpáteční letenky. Víza nelze ve většině případů dále prodlužovat na území Indonésie. Vízum vám rádi vyřídíme v naší kanceláři. Víza na příletu lze získat za poplatek 10 USD pro pobyt do 7 dnů a za 25 USD pro pobyt do 30 dnů. Při příletu do Indonésie je nutné vyplnit pasovou průvodku a uchovávat jí v pase po celou dobu pobytu v zemi. Odletový díl pasové průvodky se odevzdává pasovému úředníku při odletu ze země a za jeho ztrátu hrozí pokuta. V souladu s indonéskými předpisy a zákony se cestovatelům z ČR připomíná, že jsou povinni mít při sobě vždy osobní doklady pro případné prokázání totožnosti. V případě překročení doby pobytu se platí pokuta 20 USD / den.

Celní předpisy
Při příjezdu do země je zapotřebí vyplnit na letišti celní deklaraci, která specifikuje různé kategorie dovozových omezení. Bezcelně lze dovézt zboží v hodnotě 250 USD na osobu nebo 1000 USD na rodinu (nevztahuje se na použité oblečení). Zboží nad uvedené limity podléhá dovoznímu clu. Dále je povoleno dovézt 200 ks cigaret, 50 ks cigár, 100 g tabáku nebo 1 litr alkoholu na dospělou osobu. Zboží nad uvedené limity podléhá zhodnocení za přítomnosti celního dohledu. Dovoz živých zvířat a ryb, rostlin a výrobků tohoto původu podléhá karanténní inspekci. Přísně zakázán je dovoz narkotik (na pašování narkotik se vztahuje trest smrti), léků (kromě určených k osobnímu užívání), palných, laserových i jiných zbraní, munice, výbušnin, pornografie, čínských tiskovin, čínských léčiv, vysílaček, bezdrátových telefonů. Cenzuře podléhá dovoz nahraných videokazet, laserových videodisků a jiných nahrávek. Dovoz a vývoz valuty není oficiálně omezen, vyšší částky se však doporučuje při příletu deklarovat v zájmu jejich bezproblémového vývozu. Je povolen dovoz místní měny v hodnotě do 5 milionu IDR na osobu, částku nad 5 milionu IDR je třeba deklarovat a dovoz částky nad 10 milionu IDR je možný pouze s již vystaveným povolením Indonéské státní banky (Letter of Permission, Bank Indonesia).

Místní doprava
Hustá letecká síť velmi levně spojuje největší a nejdůležitější města a ostrovy (místní odletová taxa je dle letiště 15 000 IDR anebo 20 000 IDR). Rádi vám zařídíme letenky za skvělé ceny u místních dopravců - Bouraq Airlines, Lion Air, Star Air, Mandala Airlines, Batavia Air, Jatayu Airlines, Adam Air, Xpress Air, Merpati, Sriwijaya Air, Pelita Air, Citylink Garuda Indonesia, Karnika Airlines, Bali Air, Wings Air. Ještě levnější variantou jsou lodní spoje, které operují prakticky v celé Indonésii. Ve vnitrozemí je nejlepší cestovat autobusy - různých tříd a kvality, vlakem lze pak cestovat pouze na Jávě a Sumatře. Vlaková i autobusová doprava nabízí mnoho možností a je velmi levná. Stále populárnější je zapůjčení motorky nebo auta (při pobytu v určité oblasti), pokud ovšem umíte jezdit vlevo ve velmi nepřehledném provozu. Ve větších městech doporučujeme na krátké vzdálenosti využít služeb taxi, které jsou ve srovnání s Evropou skoro zadarmo. Pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám cestování v najatém klimatizovaném automobilu od naší společnosti. Ve vzdálených oblastech však nemusí být klimatizované autobusy nebo automobily vždy k dispozici a také kvalita silnic se velmi liší. Z tohoto důvodu cesta trvá obvykle déle, než by se s ohledem na vzdálenost dalo očekávat. Rádi vám zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Buďte také připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn kvůli nenadálým komplikacím, jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, sesuvy půdy, nehody apod.

Kultura a obyvatelé
V Indonésii žije více než 300 původních rozmanitých etnik, která si uchovávají svou vlastní kulturu a také používají svůj vlastní jazyk. Proto vláda zavedla úřední jazyk indonéštinu (Bahasa Indonesia), jejíž základ tvoří malajština doplněná a upravená místními jazyky a dialekty. Vedle ní jsou běžně používány místní jazyky (jávština, sundánština, atd.). Hlavním náboženstvím je Islám avšak v naprosto jiné a umírněné podobě než jak jej známe z arabských zemí. Turistické Bali je zase výhradně hinduistické. Promícháním jednotlivých etnik a náboženství vznikl v Indonésii určitý kodex chování "Adat", který ovlivňuje každodenní život obyvatel. Díky němu si zde lidé uchovávají tradici pevných hodnot, respektu a úcty ke stovkám bohů a bůžků. Mezi hlavní tradiční řemesla patří batikování látek tradičními vzory, tkaní látek a hedvábí a výroba stříbrných šperků. Určitě si také nenechte ujít některé z mnoha tradičních loutkových nebo barvitých tanečních představení s hypnotickou hudbou a zajímavými kostýmy. Indonésané jsou spokojení a šťastní, i když musí čelit obtížím, a jsou známí svou přirozenou pohostinností a přátelským chováním.

Svátky a oslavy

Díky rozmanitosti a vysokému počtu různých etnik můžete v průběhu celého roku zažít v Indonésii množství oslav a festivalů. Mezi nejznámější patří oslavy Nového roku Caka na Bali (březen-duben), při které jsou omývány v moři a řekách chrámové ikony a zvuk bubnů vyprovází zlo zpět do světa duchů. V průběhu svátku Galungan sestupují na Bali bohové na zem, aby se zúčastnili oslav a veselí. Za zmínku stojí také dramatické oslavy Velikonoc na ostrově Larantuka, bičové souboje v Rutengu a pohřební svátky Torajan v centrálním Sulawesi (srpen-říjen). Vzhledem k tomu, že většina obyvatel souostroví jsou muslimové, tak je většina svátků ovlivněna lunárním kalendářem.

Časové pásmo
GMT/UTC + 7 hod (Sumatra, Jáva, Západní a Centrální Kalimantan), GMT/UTC + 8 hod (Bali, Nusa Tenggara, Jižní a Východní Kalimantan, Sulawesi), GMT/UTC + 9 hod (Papua a Maluku).

Míry a váhy, elektřina
Metrický systém. Elektrické napětí 127-230 V, 50 Hz.

Měna
Oficiální měnou je indonéská rupie 1 IDR. Povinná výměna valut neexistuje. Bezproblémová je zpravidla výměna amerických dolarů, ostatní světové měny je možné měnit jen ve velkých městech, u všech peněz v hotovosti platí, že jsou často vyžadovány pouze nové bankovky s ochranným proužkem. Výměna šeků na místní měnu je bezproblémová, v porovnání s hotovostí ale nevýhodná. Oficiální směnný kurz se pohybuje kolem 9000 IDR / 1 USD (září 2011). Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení
Nejlépe je vsadit na dolary. Bankovky nesmí být starší než-li z roku 1999, nepříjimají se série bankovek CB, CD, CF, bankovky nesmí být popsány, orazítkovány nebo jinak znehodnoceny. Návštěvníci směřující mimo turisticky frekventované oblasti by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Cestovní šeky vystavené v USD a veškeré mezinárodní platební karty jsou akceptovány většími hotely a některými obchody, některé si účtují přirážku při platbě kartou. Bankomaty naleznete skoro všude, nelze však na ně spoléhat, nejlépe je využít bankomaty Lippo Bank nebo BCA. Klientům doporučujeme, aby si přivezli dostatečnou hotovost v USD. Doporučuje se nebrat natržené peníze, nikdo je nebude chtít vzít zpět. Ceny základních potravin jsou srovnatelné s cenami v ČR.

Spropitné

Spropitné není v Indonésii obvyklé, nicméně malé spropitné při placení bude velmi uvítáno (cca 2 000 - 4 000 IDR). V luxusních hotelích a restauracích je spropitné zpravidla připočítáno automaticky k ceně (cca 10%). Měli byste počítat se spropitným pro najaté řidiče a průvodce, zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy mešity / chrámu nebo svatyně.

Nákupy

Ve velkých městech jsou supermarkety, nákupní centra a obchodní domy s pevně stanovenými cenami. Tyto obchody jsou otevřeny od 09:00 do 21:00 od pondělí do soboty a některé mají otevřeno i v neděli dopoledne. V Indonésii můžete také nakoupit rozmanité ručně vyráběné umělecké předměty. Typickým a oblíbeným zbožím jsou ručně tkané látky, kabely, klobouky, cigaretová pouzdra, dózy, ubrusy. Ty jsou často protkávané zlatou nebo stříbrnou nití (Sumatra, Bali), dále tradiční indonéské batikované látky s nepravidelným vzorem, ručně malované látky, výrobky ze stříbra (Yogyakarta, Bali), moderní i tradiční malby, vyřezávané předměty, sošky, výrobky z rohoviny a hadí kůže. Smlouvání při nákupech je běžnou záležitostí, mělo by však probíhat s úsměvem a musí být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Úřední hodiny
Banky: Po-Pá 08:00-16:00. Pošta: Po-Pá 08:00-15:00, So 08:00-13:00 (pohled do ČR – 6400 IDR, dopis do ČR – od 12800 IDR). Úřady: Po-Pá 08:00-15:00, Pá 08:00-11:30, 13:30-15:00, So 08:00-12:00.

Telefony a Internet
Na většině území Indonésie je rozvinutá síť několika mobilních operátorů, roaming s českými operátory je bezproblémový. Při delším pobytu doporučujeme zakoupení místní sim karty, ale ověřte si, kde všude má místní operátor pokrytí signálem. Ceny se pohybují od 100 000 IDR. Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty a kanceláří telekomu (kantor telkom), které jsou zpravidla otevřeny 24 hodin denně a jsou často vybaveny i faxem. Telefonáty je také možno uskutečnit z telefonních budek Telkom na ulici (modré - na mince, šedé - na magnetické a čipové karty). Dříve než uskutečníte telefonát do zahraničí, zjistěte si telefonní tarify (zejména v hotelech). Sazby mohou být velmi vysoké, naskakují po několika tónech a často ke spojení vůbec nedojde. Internet je dostupný v turistických oblastech a větších městech od 4 000 IDR za hodinu. Možné je také připojit váš notebook v každém dobrém hotelu buď modemem nebo místní sítí. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu nebo využít celostátního čísla Telkomselu, kdy připojení je zdarma a platíte pouze telefonní spojení cca 500 IDR za minutu (v hotelech).

Důležitá telefonní čísla
Hasiči: 113
Policie: 110
Ambulance: 118, 119

Oblečení
Počasí po celý rok si vyžaduje lehké oblečení. Pro cesty do horských oblastí a výšek nad 3000 m, kde jsou dny teplé, ale rána a noci mohou být velmi chladné, je nutné mít sebou teplé vrstvené oblečení, svetr a teplou bundu. V případě návštěvy v období monzunových dešťů je nezbytnou součástí vybavení deštník nebo pláštěnka. Zabalte si také klobouk proti slunci, sluneční brýle, opalovací krém a repelent. Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky. Ženy by neměly mít na sobě krátké šortky nebo šaty. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Při vstupu do jakékoliv svatyně si zujte boty a ponožky, ramena a kolena musejí být kryty oděvem. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví
Lékařská péče v Indonésii je celkově na nízké úrovni a nemocnice odpovídající evropskému standardu lze nalézt jen v největších městech. Kvalitní státní nemocnice neexistují (hygienické podmínky a vybavení ve státních nemocnicích jsou velmi problematické), v případě potřeby je lepší vyhledat soukromého lékaře nebo navštívit soukromou nemocnici. Všechny poplatky je nutné uhradit v hotovosti ihned po ošetření, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři (pojištění by mělo krýt i drahou záchrannou leteckou službu). Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Při plánované dlouhodobé návštěvě v odlehlých oblastech doporučujeme očkování proti žloutence (A, B), tyfu a tetanu. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz. Při styku se zvířaty hrozí zvýšené riziko nákazy vzteklinou (zvláště ve večerních hodinách). V nepřehledném terénu (mimo horské oblasti) je nutno mít na paměti možnost uštknutí jedovatými hady. V některých oblastech je možný výskyt malárie a komárů přenášejících horečku dengue.

Stravování
Jídla a nápoje jsou v mezinárodních hotelech poměrně drahé. Existuje zde však celá řada dobrých místních restaurací na slušné hygienické úrovni, které podávají jídla srovnatelné kvality za mnohem nižší ceny. Připravují se zde různé pokrmy, které jsou podobné čínské kuchyni, v některých oblastech jsou silně kořeněné. Tradičním jídlem je Nasi Goreng podobné našemu rizotu a podávané s různými druhy masa a typickými krekry. Ve větších městech pak naleznete restaurace s tradiční čínskou, thajskou, indickou a mezinárodní kuchyní. Standardní menu v dobré restauraci pořídíte okolo 15 000 - 30 000 IDR. Pro stravování v Indonésii platí podobné zásady jako jinde v Asii, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Malé restaurace kolem silnic však z hygienických důvodů nedoporučujeme, dají se zde však zakoupit různé balené potraviny a čerstvé ovoce. Ovoce nebo syrová zelenina by měly být před konzumací upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně. Doporučuje se pít vodu či jiné nápoje dodávané v plastikových lahvích či krabicích.

Velvyslanectví ČR
Embassy of the Czech Republic
Jalan Gereja Theresia No. 20, Menteng, Jakarta Pusat, P.O.Box 1319, Jakarta 10350
Tel.: +62 213904075, Fax: +62 213904078, Email: jakarta@embassy.mzv.cz
Honorární konzulát - Surabaya
Wisma Dharmala Surabaya, 2nd Floor, suite 5, Jalan Panglima Sudirman 101-103, Surabaya 60271
Tel.: +62 315482710, Fax: +62 315482709, Email: surabaya@honorary.mzv.cz
Honorární konzulát - Bali
Jalan Pengembak 17, Sanur - Bali 80228
Tel.: +62 361286465, Fax: +62 361286408, Email: bali@embassy.mzv.cz
Honorární konzulát - Makassar
Jl. Hertasning Raya No. 54, South Sulawesi, Makassar 90231
Tel.: +62 411861798, Fax: +62 411441224, Email: makassar@honorary.mzv.cz

Důležité informace

Celková situace v Indonésii se v posledních měsících stabilizovala a země se díky své historii, památkám a přírodě stává stále oblíbenějším cílem zahraničních turistů. Bezpečnostní situace v zemi se zlepšila, nicméně rizikem nepokojů a násilností je postiženo několik provincií (Severní Sulawesi, Moluky, Severní Sumatra, Irian Jaya, Západní Timor). Dodržujte základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. Také je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb) může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným".

Naše společnost nenese žádnou odpovědnost za zranění s následkem smrti, k němuž dojde v průběhu cesty. Rovněž si vyhrazujeme právo měnit, upravit nebo přecenit některý itinerář v důsledku nepředvídaných okolností ležících mimo sféru našeho vlivu, např. v případě treků do zakázaných oblastí, zrušení plánovaných letů, nepříznivých povětrnostních podmínek nebo jiných změn.