Výjezdová turistika | Brunej | Důležité informace

Důležité informace

Brunej

Kdy se vydat na cestu
Chcete-li se vydat do Bruneje, počasí není téměř limitujícím faktorem. Prakticky po celý rok je zde horko a vlhko, takže si užijete dostatek slunce a pořádně se zapotíte kdykoli v roce. Nejméně vhodnou dobou k návštěvě je však říjen až březen, kdy nastává deštivé období monzunů a je ještě více horko a vlhko než po zbytek roku. Naopak vhodná doba k návštěvě je od jara do podzimu, kdy teploty nedosahují extrémních hodnot. Monzuny však nepřicházejí zcela přesně, ale mohou se objevit dříve či přetrvávat déle, a tak jsou obecně za nejlepší období pro návštěvu Bruneje považovány měsíce duben až květen.

Geografie a příroda
Sultanát Brunej (Brunei v anglickém přepisu) je druhým nejmenším státem jihovýchodní Asie (po Singapuru). Jeho rozloha je pouhých 5765 km2. Je to stát přímořský – leží na březích Jihočínského moře a ostrovní – nachází se v severní části ostrova Borneo. Celé území Bruneje je rozděleno na dvě části malajským státem Sarawak. 97 % populace žije ve větší, západní části. Hlavním městem Bruneje je Bandar Seri Begawan, v němž žije asi 50 000 obyvatel. Brunej se může chlubit tím, že 70 % jeho území pokrývá primární deštný prales, na západě a severovýchodě země se nacházejí bažiny a většina tamních vod teče na sever. Díky orientaci na těžbu ropy není prales postižený těžbou dřeva jako v jiných částech jihovýchodní Asie. Témeř 20 % země je pod ochranou rezervací a národních parků, a také proto je místní příroda domovem četných divokých zvířat, opic, různých ptáků a plazů, z nichž mnozí patří mezi ohrožené druhy. Nejlepší místa pro seznámení se s brunejskou přírodou najdete v národním parku Ulu Temburong a v Kuala Belalongu. Nejvyšší horou Bruneje je Bukit Pagon (1850 m.n.m.).

Klima a počasí
Sultanát Brunej má tropické, rovníkové klima, které je charakteristické vysokými teplotami a četnými srážkami. Teploty se pohybují mezi 24–31°C s vlhkostí vzduchu kolem 90 %. Průměrná denní teplota je 28°C a v noci se ochlazuje jen minimálně. Počasí je během roku poměrně stabilní. Celoroční srážky vrcholí od října do ledna obdobím dešťů. Průměrné srážkové úhrny představují u pobřeží 2500 mm a ve vnitrozemí až 7500 mm. Pro aktuální informace o počasí klikněte zde.

Jak se dostat tam a zpět
Letecky: na mezinárodní letiště u města Bandar Seri Begawan se létá pouze z významných asijských letišť, například ze Singapuru, Bangkoku, Manily nebo z Kuala Lumpur v Malajsii. Z Londýna léta i místní letecká společnost Royal Brunei Airlines. Ačkoliv každému letu předchází modlitba k Alláhovi, nabízí svým klientům velmi kvalitní služby – usměvavé letušky (v dlouhých sukních a s šátky na hlavách), výborné jídlo i lahodné ovocné džusy, díky kterým vám snad ani nebude vadit, že celý let je přísně „nealkoholický“. Při odletu ze země se hradí letištní taxa ve výši 12 BND. Pozemní cestou: po zemi je možný příjezd z Malajsie do Bruneje z Lawasu, Limbangu a Miri, ten je nejvyužívanější. Lodí: do Bruneje se můžete dostat i po moři, protože expresní lodi spojují Bandar Seri Begawan s mnoha malajskými přístavy, nejčastěji se do Bruneje pluje z malajského ostrova Labuan. Celá cesta i s přestupem na Kota Kinabalu a občerstvovací přestávkou trvá přibližně asi 7 hodin, cena je cca 25 EUR.

Vstup do země
Ke vstupu do země je třeba platný cestovní pas ČR, jehož platnost přesahuje plánovanou dobu pobytu o 6 měsíců. Čeští občané nepotřebují pro vstup na území Bruneje vízum, pokud délka jejich pobytu nepřesáhne 30 dní. Při příletu je třeba vyplnit a v průběhu pobytu mít při sobě pasovou průvodku, jejíž část (odletový díl) se odevzdává pasovému úředníku při odletu ze země a za jeho ztrátu hrozí pokuta. Před cestou do Bruneje je doporučeno se informovat o aktuálních podmínkách vstupu na zastupitelském úřadě země. Pobytový režim je poměrně přísný, což vyplývá ze skutečnosti, že Brunej je nadále částečně uzavřenou zemí. Při vstupu do země je nutno sdělit imigračnímu úředníkovi účel a předpokládané trvání doby pobytu, prokázat se zpáteční letenkou a finančními prostředky na krytí pobytu. Jejich výše není stanovena.

Celní předpisy
Dovoz a vývoz valut a místní měny není omezován. Částky nad ekvivalent 15000 BND musí být deklarovány v celním prohlášení. Dovoz alkoholu je omezen na 12 plechovek piva 330 ml nebo 1 litr lihovin na osobu starší 17 let bez muslimského vyznání. Na pašování narkotik se vztahuje trest smrti. Dále se mohou dovážet věci osobní potřeby, 60 ml parfému nebo 250 ml toaletní vody. Zakázán je dovoz pornografie nebo protimuslimských věcí, rostlin a zvířat. Na karton cigaret se uvaluje clo 50 USD, tj. 0,25 USD / cigareta.

Místní doprava
Autobusem: pro cestování po zemi můžete využít přijatelnou, ale mimo hlavní město ne příliš rozvinutou, autobusovou dopravu, která spojuje všechna hlavní obydlená sídla. Autobusy jezdí od šesti ráno do šesti večer. V hlavním městě Bruneje jezdí šest autobusových linek v přibližně dvacetiminutových intervalech, cena jízdného začíná na jednom dolaru. Často je poměrně obtížné nalézt autobusovou zastávku, a to třeba i na letišti. Autobusy do dalších větších měst odjíždějí z terminálu na Jalan Cator. Taxi: taxíky jsou v hlavním městě lehce dostupné, ale poměrně předražené, pro srovnání – jízda autobusem z letiště do centra města stojí autobusem 1 brunejský dolar, za stejnou trasu v taxíku zaplatíte 24 brunejských dolarů. Vždy je dobré ujasnit si s taxikářem cenu předem. Pronájem aut: půjčovny jsou v metropoli a na letišti. Automobily jsou většinou v dobrém stavu. Hlavní dopravní tepnou v Bruneji je Panbornejská dálnice, která je společným projektem se sousední Malajsií. V Bruneji se jezdí vlevo a silniční doprava je poměrně hustá, zejména ráno a večer ve velkých městech. Ačkoliv jsou komunikace všeobecně v poměrně dobrém stavu, cestování po brunejských silnicích není příliš bezpečné a dopravní nehody jsou v současné době hlavní příčinou úmrtnosti v zemi, což souvisí s rychlou jízdou, nerespektováním dopravních předpisů a celkovou neopatrností. Rádi vám zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Buďte však připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn kvůli nenadálým komplikacím, jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, sesuvy půdy, nehody apod. Pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám levné cestování v najatém automobilu s naším řidičem. Lodí: podél pobřeží funguje dobrá lodní doprava.

Kultura a obyvatelé
Obyvateli tohoto malého státu jsou převážně Malajci vyznávající islám. Hlavou zdejší islámské víry je jeho sultánská výsost. Zbytek populace tvoří asi 45 000 Číňanů, kteří jsou z většiny buddhisté či konfuciáni. V zemi je 91% gramotnost. Za základní pilíře brunejské společnosti jsou považovány: malajská kultura, islám a monarchie. Obyvatelé Bruneje musí dodržovat přísné islámské zákony zakazující prodej veškerého alkoholu, hazardní hry, prostituci a mimomanželský sex, zakázán je dokonce fyzický kontakt mezi mužem a ženou na veřejnosti, předpisy navíc určují vhodné oblečení pro příslušníky obou pohlaví. Chlapec držící se na ulici se svou dívkou za ruku by tak mohl mít problémy s místním ministerstvem pro náboženské záležitosti, které na dodržování islámských zákonů dohlíží. Ale jinak jsou zde podmínky pro žití prakticky dokonalé, neplatí se zde daně, důchodci dostávají automaticky penzi, lékařská péče a školství jsou zdarma a obyvatelé využívají řady dalších výhod. Prosperita malého sultanátu je založena na těžbě strategicky důležitých surovin ropy a zemního plynu. Brunej je dokonce jedním ze tří států, které mají nulový státní dluh Brunejci milují svého sultána a stejně tak miluje sultán svůj lid a pečuje o něj. Je to vzájemný vztah – lid potřebuje svého sultána a sultán potřebuje svůj lid. Hovořit negativně nebo vtipkovat na úkor sultána a jeho rodiny, natož ho kritizovat je zákonem přísně zakázáno. Sultán a další členové královské rodiny stojí v Bruneji nad zákonem a nemohou tak být souzeni ani trestáni. Nedostatek „svobody“ a absenci zábavních nočních podniků si mnoho Brunejců i mnoha cizinců dlouhodobě žijících a pracujících v zemi nahrazuje v sousední Malajsii. Ostrov Labuan, ležící nedaleko pobřeží Bruneje, stejně jako další malajská města za hranicí slouží jako jakýsi pomyslný ventil na „přetlakovém hrnci“. Právě zde si mohou obyvatelé Bruneje užívat plnými doušky. Většinu zákazníků nespočtu duty-free-shopů, barů a zábavních podniků na ostrově Labuan tvoří právě Brunejci a s nimi i Australané, Evropané i Američané, pro které musí být nedostupnost alkoholu na území sultanátu opravdovým utrpením. Na ulicích v Bruneji mnoho lidí nepotkáte. Většina si nejraději hoví doma při sledování fotbalu nebo domácího bojového umění Silat. Ti akčnější pořádají v soukromých kurnících kohoutí zápasy.

Svátky a oslavy
V Bruneji samozřejmě světí a slaví svátky podle islámských tradic, dále dle významných událostí sultánova života a populární je také oslava čínského nového roku. Nejvýznamnější islámské události jsou spojeny s ramadánem, devátým měsícem muslimského kalendáře. Největším svátkem je Hari Raya Puasa označující konec ramadánu a znamenající třídenní bujaré oslavy. Při tomto svátku mají také lidé otevřít své obydlí a pozvat do něj kohokoli, kdo o to projeví zájem, a tak tedy i sultán otevírá svůj palác. V tento čas se mnoho obyvatel země shromáždí před jeho branou a po absolvování dlouhé fronty si osobně potřese rukou s panovníkem a členy jeho rodiny. Malým dětem sultán rozdává dárky. Sultán Bolkiah pořádá také velkolepé oslavy svých narozenin, které jsou také státním svátkem. Celá oslava obvykle trvá asi čtrnáct dní a je doprovázena večerními lidovými trhy a nezbytným ohňostrojem.

Státní svátky a dny volna
01.01. – Nový rok
14.02. – Čínský Nový rok
23.02. – Brunejský národní den
26..02. – Narození proroka Mohameda
10.07. – Nanebevzetí proroka Mohameda
15.07. – Narozeniny Sultána
10.08.- 9.9. – Postní měsíc Ramadán
10. - 11.9. – Hari Idul Fitri
17.11. – Den oběti Idul Adha
07.12. – Islámský Nový rok

Časové pásmo
GMT / UTC + 8 hodin.

Míry a váhy, elektřina
Elektrické napětí 220–240 V, 50–60 Hz. Zásuvky jsou stejné jako ve Velké Británii, tzn. že nutností je kvalitní adaptér.

Měna
Oficiální měnou v Bruneji je 1 brunejský dolar (BND) = 100 senů. Mince obíhají v hodnotách 1, 5, 10, 20, 50 senů a bankovky jsou v oběhu v hodnotách 1, 5, 10, 50, 100, 500, 1000 a 10 000 dolarů. Na rozdíl od singapurského dolaru je brunejský dolar velmi špatně směnitelný mimo území Bruneje. Kurz singapurského a brunejského dolaru je spárovaný 1:1. V bankách a směnárnách je možné měnit hotovost (nejlépe USD, většinou také EUR, GBP a JPY) a také cestovní šeky (American Express). V malých městech nebo vesnicích je výměna peněz velmi těžká, často nemožná. Současný oficiální kurz se pohybuje okolo 1 BND / 14,99 CZK (březen 2012). Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení
Platit můžete bez problémů americkými i singapurskými dolary. Všechny běžně používané platební karty přijímají lepší hotely, obchody a restaurace, některé si výjimečně účtují přirážku při platbě kartou. Výběr hotovosti z bankomatů je bezproblémový. Cestovní šeky jsou přijímány pouze lepšími hotely a některými směnárnami. Návštěvníci směřující mimo větší města by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot.

Spropitné
Dávání spropitného není v Bruneji obvyklé. Drahé hotely a restaurace si mohou účtovat 10 % přirážku. Vzhledem k tomu, že většina zaměstnanců je z Filipín, bude menší spropitné obsluhou přijato s velkým povděkem. Měli byste počítat i se spropitným pro najaté řidiče a průvodce, zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy chrámu / mešity.

Nákupy
Obchody v Bruneji mají otevřeno každý den od 9 do 18 hodin, nákupní centra od 10 do 22 hodin. Během islámského postního měsíce ramadanu mají obchody otevřeno kratší dobu. Nákupní centra v Bandan Seri Begawan, Seria a Kuala Belait nabízejí místní i dovozové produkty. Tamu Night Market v Bandar Seri Begawan je otevřen od brzkého rána dlouho do noci a nabízí ovoce, koření, drůbež, zeleninu i starožitnosti. Ceny potravin a služeb jsou vyšší než v Malajsii, ale srovnatelné s cenami v ČR. Místní řemeslné výrobky a umělecké předměty jsou téměř výhradně vyráběny ručně a jsou velmi pěknými suvenýry za přijatelné ceny. Patří mezi ně ručně tkané látky, výrobky ze dřeva, oblečení, ručně vyrobené stříbrné, mosazné nebo bronzové nádobí, často džbány, mísy, krabičky, kroužky, lžíce a náramky. Smlouvání při nákupech na tržištích je běžnou záležitostí, mělo by však probíhat s úsměvem a musí být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Úřední hodiny
Banky: Po-Pá 08:30-16:00, So 08:30-11:30. Pošta: kromě pátku a neděle 07:45-16:00. Úřady: Po-Čt 07:45-12:15, So 13:30-16:30. Obchody: Po-So 09:00-18:00, nákupní centra Po-So 10:00-22:00, větší obchody mají otevřeno i v neděli.

Telefony a internet
Na celém území Bruneje je rozvinutá síť místních operátorů B-Mobile (UMTS) a DSTCom (GSM). Roaming s českými operátory funguje bez problémů. Místní předplacené sim karty lze zakoupit od cca 30 BND (s výhodnými mezinárodními tarify). Sim karta se musí po 7 dnech registrovat, při zakoupení je na ní kredit 5 BND. Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty a telefonních budek na karty (Hallo Kad a JTB). Dříve, než uskutečníte telefonát do zahraničí, zjistěte si telefonní tarify (zejména v hotelech). Sazby mohou být velmi vysoké, naskakují po několika tónech a často ke spojení vůbec nedojde. Internetové kavárny jsou dostupné ve větších městech (od 3 BND / hodina). Možné je také připojit váš notebook v každém dobrém hotelu místní sítí WiFi nebo kabelem, většina hotelů si účtuje 10 BND / hodina nebo 40 BND / den. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit USB modem pro 3G připojení (0,05 BND / 1 MB).

Důležitá telefonní čísla:
Hasiči: 380402, 380303
Policie: 423901
Lékařská záchranná služba: nutno volat konkrétní nemocnici

Oblečení
Počasí po celý rok si vyžaduje lehké oblečení. Pro cesty do vyšších nadmořských výšek, kde jsou dny teplé, ale rána a noci mohou být chladné, je nutné mít sebou teplé vrstvené oblečení a svetr. V případě návštěvy v období monzunových dešťů je nezbytnou součástí vybavení deštník nebo pláštěnka. Zabalte si také klobouk proti slunci, sluneční brýle, opalovací krém a repelent. Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky. Ženy by neměly mít na sobě krátké šortky nebo šaty. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Při vstupu do jakékoliv mešity si zujte boty a ponožky, ramena a kolena musejí být kryty oděvem. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví
Při cestování do Bruneje je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Přesto se zahraniční návštěvníci neubrání cestovnímu průjmu. U téměř všech cizinců se po několika dnech pobytu vyskytnou bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflóry v organismu a nikoli, jak se často návštěvníci domnívají, vlivem nějaké choroby. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů. V případě, že problémy neustávají, je nutno vyhledat lékařskou pomoc. Lékařská péče je na dobré úrovni. Ošetření a léky je nutné hradit v hotovosti, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší. Všechny poplatky je nutné uhradit před ošetřením. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři (pojištění by mělo krýt i drahou záchrannou leteckou službu). Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Mezinárodní očkovací průkaz je lékařskými zařízeními uznáván, nicméně od českých občanů není vyžadováno žádné povinné očkování (mimo příjezdů z oblastí ohrožených žlutou zimnicí). Při plánované dlouhodobé návštěvě odlehlých oblastí doporučujeme očkování proti žloutence A a B, břišnímu tyfu, tetanu a japonské encefalitidě. Při dlouhodobém pobytu mimo navštěvované oblasti existuje celoroční riziko nákazy malárií do nadmořské výšky 600 metrů. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz. Při styku se zvířaty hrozí riziko nákazy vzteklinou (zvláště ve večerních hodinách). Při koupání nebo potápění v některých oblastech je nutno mít na paměti možnost výskytu žraloků, medúz nebo mořských ježků. Brunej je tropickou zemí, ze tří čtvrtin pokrytou deštným pralesem, vyskytuje se zde velký počet smrtelně jedovatých hadů. Z tohoto důvodu je třeba dbát zvýšené opatrnosti.

Stravování
Podobně jako v Malajsii nebo v Singapuru je místní kuchyně velice chutnou kombinací indické, čínské a indonéské kuchyně. Běžně jsou zde připravována i západní a blízkovýchodní jídla. Konzumace jídel v místních pouličních stáncích (tzv. hawkers) je bezpečná. Místní jídla jsou podobná malajským, oblíbená je např. čerstvá ryba s rýží (často velmi kořeněnou). K místním specialitám patří také hovězí kari „daging masak lada hitam“, krevety kari „udang sambal serai bersantan“ nebo kuřecí srdce „serondeng padang“. Ochutnat můžete i místní sladké speciality, jako „cendol“ (cukrový sirup s kokosovým mlékem a zelenými nudlemi) nebo „ais kacang" (boby a želé se zmrzlinou zalité sirupem a kondenzovaných mlékem). Všude jsou dostupné spousty tropického ovoce a čerstvých ovocných šťáv. Ovoce nebo syrová zelenina by měly být před konzumací upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím. Místní do restaurací většinou nechodí, proto jich zde naleznete jen málo, většina restaurací je součástí hotelů. Narazíte zde i na řetězce typu KFC, Jollibee, Pizza Hut nebo McDonald´s. Pro stravování v Bruneji platí podobné zásady jako jinde ve světě, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. V muslimské Bruneji nekoupíte alkohol (mimo černého trhu) a dovezený nemůžete na veřejnosti konzumovat.

Velvyslanectví České republiky v Indonésii
Jalan Gereja Theresia No. 20, Menteng, Jakarta Pusat, P.O.Box 1319, Jakarta 10350
Tel.: +62 213904075, Fax: +62 213904078, Email: jakarta@embassy.mzv.cz

Důležité informace
Z bezpečnostního hlediska patří Brunej stále k poměrně bezproblémovým zemím v regionu Jihovýchodní Asie. I drobná kriminalita je zde vzácná, o násilných trestných činech ani nemluvě. K cizincům se místní chovají velmi přátelsky a mile. Vzhledem k nárůstu počtu teroristických útoků v oblíbených turistických letoviscích ve světě, a to i v dosud bezpečných zónách, je nutná obezřetnost i v Bruneji. Při pobytu doporučujeme dodržovat základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. Některá místa na ostrově nejsou cizincům vůbec přístupná a musí se respektovat i jiné zvyklosti - nezbytný je dobrý místní průvodce. Veřejným shromážděním, zvláště pokud hrozí policejní zásah, je lépe se vyhnout. Fotografovat a natáčet ozbrojené síly a některá citlivá místa je výslovně zakázáno. Vzhledem k tomu, že se jedná o islámskou zemi, je třeba respektovat určitá omezení v oblasti odívání, zejména u žen („minioděvy” nejsou zrovna vítány). Před koupáním se vždy informujte na bezpečnost konkrétní pláže. Nekoupejte se bez plavek. Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb) může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným".

Naše společnost nenese žádnou odpovědnost za zranění s následkem smrti, k němuž dojde v průběhu cesty nebo expedice. Rovněž si vyhrazujeme právo měnit, upravit nebo přecenit některý program nebo itinerář v důsledku nepředvídaných okolností ležících mimo sféru našeho vlivu, např. v případě cest do odlehlých oblastí, zrušení plánovaných letů, nepříznivých povětrnostních podmínek nebo jiných změn.